wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Orlen planuje zwiększyć inwestycje w biopaliwa. Potrzeba 2 milionów ton zbóż

spot_img

Biopaliwa stają się nieodłącznym elementem przemysłu paliwowego, odgrywając kluczową rolę w zmniejszaniu szkodliwych emisji i promowaniu bardziej zrównoważonego środowiska. Grupa Orlen, ogłosiła ambitne plany zwiększenia wykorzystania bioetanolu w swojej produkcji. Ma przynieść korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla polskich rolników.

Orlen zwiększa inwestycje w biopaliwa. Potrzeba 2 milionów ton zbóż

Plany na większe zużycie bioetanolu w 2024 roku

Grupa Orlen zapowiedziała znaczący wzrost wykorzystania bioetanolu w swojej produkcji w przyszłym roku. Planuje zużyć blisko 700 tysięcy metrów sześciennych tego surowca w 2024 roku. Aby osiągnąć ten cel, będzie potrzebować około 2 milionów ton zbóż, które głównie zostaną pozyskane od lokalnych rolników. 

“Zgodnie z deklaracjami zwiększamy zapotrzebowanie na bioetanol do produkcji paliw. Zastosowanie biokomponentów ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale także na większe bezpieczeństwo paliwowe. Prawie 90 procent bioetanolu wykorzystywanego przez Orlen do produkcji paliw w polskich rafineriach powstaje z krajowych surowców rolniczych. Dlatego nasza decyzja o zwiększeniu zużycia tego biokomponentu oznacza większy rynek zbytu dla polskich producentów rolnych. Co ważne, efektywne wykorzystanie potencjału krajowego rolnictwa przełoży się na wymierne korzyści dla polskiej gospodarki” – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Grupy Orlen.

Ambitne cele produkcji do 2030 i inwestycje w bioetanol II generacji

Grupa Orlen, zgodnie ze swoją nową strategią, ma zamiar znacząco zwiększyć produkcję biopaliw do roku 2030. Spółka planuje przeprowadzić wiele inwestycji mających na celu produkcję różnych rodzajów biopaliw, w tym HVO (diesel z olejów posmażalniczych), bioetanolu, biogazu i biometanu. Te inwestycje, zakładając ich pełne zrealizowanie do roku 2030, pozwolą na osiągnięcie produkcji biopaliw na poziomie około 3 milionów ton rocznie i 1 miliarda metrów sześciennych biogazu.

Dodatkowo, w zakładzie Grupy Orlen w Jedliczu obecnie trwa budowa instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji, która ma zostać uruchomiona do końca roku 2024. Bioetanol produkowany w tej instalacji będzie wytworzony z surowców niespożywczych, głównie ze słomy, która zostanie zakupiona od lokalnych rolników. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie tej instalacji na słomę wyniesie około 150 tysięcy ton.

źródło:biznesalert.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rambo
Rambo
9 miesięcy temu

Brawo Orlen,Brawo Daniel

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x