wtorek, 20 lutego, 2024

Nowe stawki „zdrowotnego” KRUS!

spot_img

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego określiła wysokość składek za ubezpieczenie zdrowotne domowników w gospodarstwach rolnych oraz pracowników rolnika. 
Podstawą wyliczenia wartości powyższych składek jest wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r., które wynosiło: 6 221,04 zł (M.P z 2022 r. poz. 82).

187 złotych miesięcznie!

W związku z tym, od 1 kwietnia 2022 r., wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne za: domowników w gospodarstwach rolnych stanowiących samoistne działy specjalne produkcji rolnej oraz pomocników rolnika, stanowić będzie kwotę:187 zł miesięcznie, czyli 9% od kwoty podstawy wymiaru stanowiącej 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Odsetki za zwłokę! 

Przy okazji dodajmy, że KRUS przypomina o tym, że zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 10 lutego 2022 r., od dnia 9 lutego 2022 r. obowiązuje nowa stawka odsetek za zwłokę w wysokości 8,5% kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Źródło: KRUS
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x