czwartek, 22 lutego, 2024

Bez niego nie byłoby tak prężnie działającej firmy

spot_img

 Dzisiejsza pozycja firmy Amazone nie była by tak silna i rozpoznawana w wielu krach, gdyby nie osoby, które ją tworzą. Do takich wyjątkowych należy profesor Heinz Dreyer, który 19 lutego obchodził 90 urodziny. W historii tej rodzinnej firmy zapisał się m.in. jako wieloletni dyrektor zarządzający Amazonen-Werke. Poza tym pomagał w budowaniu firmy w trzecim pokoleniu rodziny Dreyer i odegrał kluczową rolę w jej rozwoju jako światowego specjalisty w dziedzinie techniki rolniczej dla nowoczesnej uprawy roślin. 

W firmie od początku zajmował się głównie rozwojem produktu. To spod jego ręki wyszedł pierwszy zawieszany odśrodkowy dwutarczowy rozsiewacz. Był to model ZA. Warto zaznaczyć, że stał się on później wzorem dla prawie wszystkich rozsiewaczy nawozów stosowanych w rolnictwie. Do dziś sprzedał się w liczbie ponad 750 000 sztuk. Profesor Heinz Dreyer zajmował się także dalszym rozwojem maszyn do zbioru ziemniaków, opracował nowy typ rozrzutnika obornika. W jego dorobku zawodowym są także nowe siewniki o większych szerokościach roboczych, a poza tym nowoczesny siewnik zawieszany na ciągniku Amzaone D4, który w krótkim czasie zapewnił firmie Amazonen-Werke pozycję lidera rynku także w tej dziedzinie.

Profesor Heinz Dreyer w ciągu swojej pracy w kierownictwie grupy Amazone dokonał wielu ważnych wynalazków technicznych, które zostały wielokrotnie opatentowane i nagrodzone. Na początku 2005 roku przekazał swoje obowiązki kierownicze swojemu synowi dr Justusowi Dreyerowi. Mimo to, nadal zajmuje się techniką siewu Amazone i optymalnym nawożeniem oraz utrzymuje współpracę z SAA Samara i innymi szkołami wyższymi. W dalszym ciągu jest członkiem Zarządu. Profesor Heinz Dreyer jest najstarszym synem inżyniera dyplomowanego Heinricha Dreyera, potomka założyciela Amazonen-Werke. Heinz Dreyer urodził się w 1932 roku i już wcześnie został wyznaczony przez ojca na swojego następcę. Po maturze w Ratsgymnasium w Osnabrück i podczas przerwy semestralnej odbywał różne praktyki w hutach w Georgsmarienhütte i Osnabrück, w firmie Heinrich Lanz w Mannheim oraz w Bayerische Leichtmetallwerke BLW. Studiował budowę maszyn na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, a po jego ukończeniu w  1956 r. kontynuował pracę na uczelni jako pracownik nieetatowy ze zleceniem badawczym od Federalnego Ministerstwa Rolnictwa (Bonn), nadal pracując nad swoim doktoratem. Swoje plany zawodowe musiał niespodziewanie przerwać, gdy w listopadzie 1957 r. zmarł nagle jego ojciec. Od tego momentu Heinz Dreyer dołączył do AMAZONEN-WERKE razem ze swoim kuzynem Klausem Dreyerem i wraz z nim przejął kierownictwo przedsiębiorstwa. Stało się to na początku 1958 roku. Oprócz koniecznej rozbudowy przedsiębiorstwa Heinz Dreyer ponownie podjął studia doktoranckie, dodatkowo studiował zarządzanie gospodarką rolną oraz politykę rolną z odpowiednimi badaniami i w 1963 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen. W 1960 r. ożenił się z córką przedsiębiorcy Magdaleną Teich z Dolnej Bawarii. Jest ojcem Petry, Nicoliny, Konstancji i Justusa. Syn został jego następcą w zarządzie firmy. 

Foto: Amazone

spot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x