czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Notowania giełdowe pszenicy i soi rosły w ostatnim tygodniu

spot_img

W tygodniu (7-14.10.2019) na notowania giełdowe zbóż i oleistych największy wpływ miało złagodzenie sporu handlowego między USA i Chinami, aktualizacja comiesięcznych prognoz USDA oraz atak zimy na pólnocy USA.

Amerykańskie kontrakty na zboża i soję oraz unijna pszenica były w poniedziałek (14-października) najdroższe od wielu miesięcy po ogłoszeniu sukcesu w rozmowach na linii USA-Chiny.

W Chicago kontrakty na zboża i soję zamknęły piątek (11.10.2019) na kilkumiesięcznych szczytach po tym jak dwudniowe negocjacje doprowadziły do zawarcia częściowej umowy handlowej między USA i Chinami. W poniedziałek (14.10.2019) entuzjazm był już mniejszy. Kukurydza zamknęła sesję na poziomie z piątku, a wzrost notowań pszenicy zmalał na zamknięciu do „tylko” 0,6%.

Jeszcze na początku sesji kontrakty na pszenicę i kukurydzę kontynuowały piątkowe wybicie zaliczając nowe kilkumiesięczne maksima, jednak kolejne godziny przyniosły korektę wzrostów. O ile miesięczne prognozy USDA opublikowane w ubiegły czwartek były prospadkowe dla zbóż (tak też kontrakty na zboża zareagowały), to piątkowe ogłoszenie zawarcia częściowego porozumienia handlowego na linii USA-Chiny wywołało skokowe odbicie zarówno w notowaniach zbóż jak i soi (ta może skorzystać najbardziej na chińskich zakupach).

 

Cały miniony tydzień i początek nowego przebiega pod znakiem wzrostów cen soi. Wsparciem wzrostów były prognozy USDA (z 10-10-2019), które negatywnie zaskoczyły rynek oraz zapowiadany na ten weekend atak zimy w północnych stanach USA. Fala mrozów i lokalne śnieżyce mogły wyrządzić szkody w uprawach. Ostatnie tygodnie przyniosły też spore zakupy nasion ze strony chińskich nabywców, a kulminacją tego były zawarcie w miniony piątek częściowego porozumienia w trwjącej ponad dwa lata wojnie handlowej między USA i Chinami.

Giełda w Paryżu:

Kontrakt na pszenicę systematycznie drożeje od 4 września, kiedy to ceny zaliczyły swój długoterminowy dołek. Kolejne tygodnie przyniosły wzrosty cen terminu grudniowego z ok. 165 eur/t, do ok. 180 eur/t. W piątek (11.10.2019) pszenica przekroczyła poziom 180 eur/t na fali entuzjazmu jaki zapanował na rynkach. W poniedziałek (14.10.2019), wzorem giełdy w Chicago, kontrakt ten wspiął się do poziomu 181 eur/t (najwyżej od końca lipca), po czym notowania cofnęły się do 180,25 eur/t (na zamknięciu), zaliczając tylko symboliczny wzrost.

Notowania kukurydzy pozostawały stabilne przez cały miniony tydzień. Na otwarciu poniedziałkowej sesji (14.10.2019) ceny próbowały się wybić w górę do 167 eur/t (2-miesięczne maksima), ale szybko wróciły do zakresu październikowej konsolidacji wokół poziomu 164,5 eur/t.

 

 

Na rynku unijnego rzepaku kilka ostatnich sesji przyniosło korektę spadkową notowań. Wyceny spadły z 390 eur/t (okolice 2,5-lenich maksimów) zaliczonych 9-paździenika do 382,5 eur/t w poniedziałek 14-paździenika, wyłamując się z kilkumiesięcznego trendu wzrostowego. W tym samym czasie spadki pojawiły się także w notowaniach oleju palmowego i kanadyjskiej canoli.

 

 

Zmiany okresowe notowań kontraktów na zboża i oleiste:

 

RYNEK PALIW I ROPY

Ostatni tydzień przyniósł stabilizację cen benzyn i lekki spadek cen oleju napędowego na krajowych stacjach paliw

Za litr ON trzeba zapłacić średnio 4,97 zł (-2 grosze w ciągu tygodnia), podczas gdy benzyna 95-oktanów ponownie została wyceniona na 4,96 zł/l. Stacje paliw odbudowują głodowe marże, korzystając ze spadku cen w hurcie. W skali tygodnia ceny hurtowe obu wymienionych paliw spadły o 5-6 groszy na litrze.

Na giełdowym rynku obserwujemy tygodniową stabilizację po 15% przecenie z drugiej połowy września. Wydobycie surowca w Arabii Saudyjskiej wróciło do poziomów sprzed zamachów terrorystycznych z 14 września. Jednocześnie Amerykanie biją kolejne rekordy krajowej produkcji, a spowolnienie w światowej gospodarce budzi obawy o popyt.

Na rynku walutowym złoty odzyskuje siłe w stosunku do dolara, co dodatkowo sprzyja tańszym zakupom ropy (też paliw gotowych) przez krajowe rafinerie.

Wydaje się jednak, że nie można liczyć na większe spadki cen detalicznych paliw ze względu na utrzymujące się przez kilka tygodni ujemne marże na sprzedaży diesla i niewielkie w przypadku Pb95. Dodatkowo, po wyborach parlamentarnych zniknie czynnik polityczny kształtowania cen przez państwowe rafinerie.

 

Ceny średnie paliw w detalu: 09.10-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 5,29 zł/l (0 gr/l);
  • Pb95: 4,96 zł/l (0 gr/l);
  • ON: 4,97 zł/l (-2 gr/l);
  • LPG: 1,97 zł/l (-1 gr/l).

Średnia marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

 • 2017 r: 17 groszy,
 • 2018 r: 20 groszy,
 • 2019 r: 19 groszy, w ostatnim tygodniu (41) marża spadła do 4 groszy.

Średnia marża na 1 litrze ON wyniosła:

 • 2017 r: 13 groszy,
 • 2018 r: 9 groszy,
 • 2019 r: 12 groszy, ale w ostatnim tygodniu (41) marża wyniosła 1 grosz (wzrosła z minus 2 grosze przed tygodniem).

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

Ceny hurtowe diesla są o blisko 10 groszy na litrze wyższe niższe niż popularnej Pb95:

 

Średnia marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (PKN Orlen, w cenie jest VAT):

Rynek ropy (na 10-10-2019):

Po trwającej dwa tygodnie fali spadków notowania ropy ustabilizowały się w I dekadzie października. Ropa WIT od 3-października oscyluje wokół poziomu 52,5 dolara za baryłkę, a odmiana Brent wyceniana jest na lekko ponad 58 usd/b.  Na giełdowym rynku ropy mamy za sobą drugi z rzędu tydzień silnych spadków notowań, które sprowadziły ceny do poziomu najniższego od początku września. Od szczytu z 16-września, czyli pierwszej sesji po ataku na wielką saudyjską rafinerię ropa WTI potaniała o ok. 15%. Zmalały obawy o światową podaż surowca, ponieważ Arabia Saudyjska w ciągu kilku tygodni przywróciła dostawy ropy na poziomie nawet wyższym niż przed zamachem terrorystycznym na rafinerie (14-września). Dodatkowa presja na ceny wynika z rekordowej produkcji ropy w USA i trwającego od czterech tygodni wzrostu zapasów. W ostatnim tygodniu amerykańskie wydobycie surowca wzrosło do rekordowych 12,6 mln baryłek dziennie po kilku tygodniach stabilizacji w przedziale  wydobycie 12,4 – 12,5 mln baryłek.

Konflikt na linii USA-Iran ucichł, a inwestorzy większą uwagę przywiązują do strony popytowej rynku. Brak postępów w wojnie handlowej dwóch największych gospodarek (USA-Chiny) budzi obawy tempo wzrostu gospodarczego i popyt na surowce energetyczne. Wymienione czynniki skłoniły kapitał spekulacyjny do masowej sprzedaży kontraktów na ropę WTI w tygodniu kończącym się 1-października (patrz wykres).

Na rynku walutowym złoty odzyskuje siłę w stosunku do dolara, co dodatkowo sprzyja tańszym zakupom ropy (też paliw gotowych) przez krajowe rafinerie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że importujemy aż 27% ON i 8% benzyn (dane za I kw. 2019).

Andrzej Bąk – WGT S.A.

Źródło: e-petrol, PKN Orlen, CBoT, Euronext-Paryż, USDA, KE

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników