czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Najnowsze dane o suszy [Raport IUNG]

spot_img

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy(IUNG-PIB) w Puławach opublikował najnowszy raport suszowy. Gdzie i w jakich uprawach występowała susza w trzecim okresie raportowania?

Stan zagrożenia suszą w Polsce

Zgodnie z informacją ze strony IUNG, w trzecim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2024 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, wyniosła -93 mm. Deficyt wody w tym okresie zmniejszył się o 15 mm w porównaniu do poprzedniego sześciomiesięcznego okresu.

Gdzie jest susza?

IUNG donosi, że największe niedobory wody wystąpiły w północnej części Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu oraz w zachodniej części Niziny Wielkopolskiej, północnej części Niziny Podlaskiej oraz na zachodniej części Niziny Mazowieckiej, gdzie wynosiły od -170 do -189 mm. Duży deficyt wody odnotowano także na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej, Pojezierzu Mazurskim, Kaszubach, Żuławach, Nizinie Śląskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej, gdzie wynosił od -150 do -169 mm. Na znacznym obszarze Polski niedobór wody wyniósł od -120 do -149 mm. Najmniejsze niedobory wody, od -50 do -119 mm, wystąpiły w północno-zachodniej oraz południowych częściach kraju.

Susza rolnicza występowała na terenie 15 województw 

Susza rolnicza występowała na terenie 15 województw: Kujawsko-pomorskiego, Warmińsko-mazurskiego, Pomorskiego, Lubuskiego, Łódzkiego, Podlaskiego, Lubelskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego, Zachodniopomorskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego, Śląskiego

Susza występowała w sześciu uprawach:

  • Zbóż jarych,
  • Zbóż ozimych,
  • Truskawek,
  • Krzewów owocowych,
  • Rzepaku i rzepiku,
  • Drzew owocowych.

W trzecim okresie raportowania od 11 kwietnia do 10 czerwca 2024 roku, susza rolnicza najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych. Zanotowano występowanie suszy w tych uprawach w 1461 gminach, co stanowiło 58,98% gmin w Polsce. To oznacza spadek o 12,44 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego okresu raportowania. Susza objęła również 15,56% gruntów ornych w kraju, co jest zmniejszeniem o 9,47 punktów procentowych względem poprzedniego okresu.

źródło: IUNG-PIB

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x