sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Minister Telus zapewnia, że zdążymy wyeksportować 4 miliony ton zboża do żniw [WYWIAD]

spot_img

Kongres Polska Wieś XXI to wydarzenie, na które zawsze warto zwrócić uwagę. Tegoroczna edycja przyniosła wiele ciekawych wypowiedzi i debat, ale jedna kwestia wydaje się szczególnie ważna – problem importu ukraińskiego zboża do Polski. Minister Telus zapewnia, że zdążymy wyeksportować 4 miliony ton zboża do żniw, jednak nie da się ukryć, że może być to trudne technicznie.

Telus: Unia musi stworzyć skuteczne narzędzia do dystrybucji produktów z Ukrainy na całą Europę

Nie da się ukryć, że Polska jest krajem rolniczym, a rolnictwo jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki. Dlatego tak istotne jest, aby polscy rolnicy mieli zapewnione dobre warunki do pracy i aby nie byli zagrożeni przez nieuczciwą konkurencję z zewnątrz. W wywiadzie przeprowadzonym przez naszego redaktora, Minister Rolnictwa, Robert Telus, podkreślił, że bardzo ważne jest, aby Unia Europejska stworzyła skuteczne narzędzia, które umożliwią rozdystrybuowanie ukraińskiego zboża w całej Europie, a nie tylko w Polsce. Jak zauważył, w końcu polscy rolnicy mają swoje produkty, które także powinny być sprzedawane na rynkach europejskich.

Minister Telus: damy radę wyeksportować 4 mln ton zbóż


Problem importu ukraińskiego zboża do Polski ciągnie się od zeszłego lata, ale w ostatnim czasie stał się bardziej palący. 4 miliony ton zboża z Ukrainy to ogromna ilość, a polski rząd musi znaleźć sposób na to, aby krajowe  produkty nie zostały zepchnięte na dalszy plan.

Redakcja: Mamy miesiąc, może półtora takiego gorącego okresu. Czy damy radę?

Minister Robert Telus: „Mam nadzieję, że tak. Po to to robimy, żeby dać radę. Skoro udało nam się na jesieni sprowadzić 17 mln ton węgla, bo brakowało, to teraz mamy 4 mln ton zboża. Mam nadzieję, że to się uda.”

Nasz redaktor zauważył trafnie, że importowany węgiel przybywa do Polski głównie dużymi statkami, a nie małymi ciężarówkami, które mają zaledwie 24 tony ładowności. W odpowiedzi na to, minister Robert Telus wyjaśnił, że znaczna część zboża jest eksportowana i będzie transportowana, oprócz ciężarówkami właśnie statkami. 

Redakcja:To jest wolumen może 4 może 5 mln t rocznie, a my mamy przez dwa miesiące 4 mln ton to wywiezienia”.

Minister Robert Telus: “Ilość importowanego węgla do Polski nie przekroczyła 3,5 mln ton. Jeśli chodzi o to myślę, że jeśli wywieziemy 4 mln, ale od polskiego rolnika, co jest bardzo ważne, to opróżnimy magazyny i o to nam chodzi”.

Jednak, eksperci z branży uczestniczący w kongresie Polska Wieś XXI, zgodnie podkreślają, że stanowisko rządu w tej sprawie jest problematyczne, a wręcz może być uznane za próbę rzucania się z motyką na słońce. W opinii specjalistów, eksport miliona ton miesięcznie jest niezwykle trudny, a nawet niemożliwa do osiągnięcia.

Telus zapewnia: Dopłaty do zbóż będą przed żniwami

Nasza redakcja zapytała także o przewidywaną pomoc dla rolników, którą planuje rząd. W odpowiedzi Minister Telus wskazał, że przygotowują program pomocowy obejmujący dopłaty do skupu zboża oraz dopłaty do nawozów. Z kolei na pytanie, kiedy program wejdzie w życie, czy stanie się to przed żniwami, minister odpowiedział uśmiechając się, że jest to sprawa oczywista, pracują nad tym i jest to kwestia tygodnia.

Redakcja: Jakiego rzędu ma być ta pomoc dla rolników?

Minister Robert Telus: Niedługo powiem.

Polscy rolnicy potrzebują natychmiastowej pomocy, aby móc konkurować z innymi krajami na rynku europejskim. Oczywiście, w takiej sytuacji niezbędna jest szybka i skuteczna reakcja ze strony rządu. Wierzymy, że optymizm ministra nie jest bezzasadny i z nadzieją patrzymy na przyszłość. 

Pełny wywiad znajdziesz TUTAJ:

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x