czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Telus obiecuje: Będzie więcej czasu na składanie wniosków i nowe mechanizmy pomocowe 

spot_img

Minister Robert Telus podczas wczorajszej konferencji przekazał dziś wiele ważnych informacji dotyczących pomocy w rolnictwie. Zapowiedział między innymi pomoc dla rolników uprawiających kalafiory i brokuły, dodatkową pomoc dla sadowników i plantatorów czy wydłużenie terminów składania wniosków w aplikacji suszowej.

Telus obiecuje: Będzie więcej czasu na składanie wniosków i nowe mechanizmy pomocowe 

Aplikacja suszowa – wydłużenie terminu składania wniosków do 30 października

Minister poinformował o wydłużeniu terminu składania wniosków przez rolników w aplikacji suszowej, jak również przez komisje szacujące szkody do 30 października 2023 r. (było do 15 października 2023 r.).

“Mamy sygnały od gmin, od wojewodów, że jeszcze nie mają gotowych protokołów, dlatego przesuwamy termin do 30 października. Przesuwamy o 15 dni, żeby dać szansę tym, którzy maja problemy z przygotowaniem protokołów” – powiedział minister.

Mokra kukurydza 

“Przesuwamy również termin na tzw. mokrą kukurydzę. Nie mamy jeszcze zgody z Komisji Europejskiej, ale wydłużamy termin składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 października 2023 r.” – powiedział minister Robert Telus.

Dotychczasowy termin zakładał możliwość złożenia wniosku tylko do 6 października 2023 r. Wsparcie dotyczy firm, które skupowały w ubiegłym roku tzw. mokra kukurydzę. Wsparcie wynosi 200 zł do 1 tony.

Kredyty skupowe

Udogodnienia dotyczą także kredytów skupowych.

“Wydłużamy termin udzielania kredytów skupowych z 15 października do 31 grudnia 2023 r. oraz dajemy możliwość skorzystania z tych kredytów podmiotom skupującym zboża i prowadzącym działalność związaną z destylowaniem, rektyfikowaniem i mieszaniem alkoholi” – poinformował minister.

“Firmy, które skupowały zboże, zwłaszcza kukurydzę, mogą ubiegać się o 2-procentowe kredyty do 40 mln zł. Chcemy pomóc również tym firmom. Tu jeszcze można sporo środków wykorzystać, te środki mamy. Dodatkowo rozszerzamy tę pomoc o gorzelnie” – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Dodatkowa pomoc dla sadowników i plantatorów

“Uruchamiamy dodatkową pomoc. Oprócz już istniejącej pomocy dla sadowników, którzy ponieśli szkody powyżej 70% danej uprawy, uruchamiamy pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały, w bieżącym roku, szkody w owocujących drzewach owocowych, uprawach krzewów owocowych i truskawek w wysokości co najmniej 30% i nie więcej niż 70% na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu.”

Producenci rolni będą mogli składać wnioski o udzielenie pomocy do 30 października 2023 r. Stawki tej pomocy wyniosą odpowiednio:

  1. 2500 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących drzew owocowych, na której powstały szkody, które objęły co najmniej 50% i nie więcej niż 70% danej uprawy;
  2. 1250 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących drzew owocowych, na której powstały szkody, które objęły co najmniej 30% i nie więcej niż 50% danej uprawy;
  3. 1250 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących krzewów owocowych lub truskawek, w której powstały szkody, które objęły co najmniej 50% i nie więcej niż 70% danej uprawy;
  4. 625 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących krzewów owocowych lub truskawek, w której powstały szkody, które objęły co najmniej 30% i nie więcej niż 50% danej uprawy.

Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro.

Pomoc dla rolników produkujących kalafiory i brokuły

Dodatkowo zostanie uruchomiona pomoc dla rolników produkujących kalafiory i brokuły, którym podmiot skupujący odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów rolnych. Wnioski będzie można składać w ARiMR do 30 października 2023 r.

“W uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowaliśmy rozporządzenie, które pozwoli na udzielenie wsparcia producentom brokułów i kalafiorów. Stawka pomocy wyniesie 1250 zł do hektara.” – poinformował Robert Telus.

Wymiana pokryć dachowych z azbestu

“Uruchamiamy drugi nabór wniosków o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu w gospodarstwach rolnych, w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wysokość wsparcia wynosi 40 zł/m2 wymienianego pokrycia dachu. Wsparcie skierowane jest do tych rolników, którzy jeszcze nie korzystali z dofinansowania na wymianę dachów “– podkreślił minister Telus.

Ogłoszenie o tym naborze pojawi się na stronach ARiMR już 6 października br., a nabór potrwa od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., z wykorzystaniem formularza elektronicznego na Platformie Usług Elektronicznych. Dofinansowanie przysługuje maksymalnie do 500 m2 wymienionego pokrycia dachu.

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x