niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Komisja Europejska kolejny raz tnie prognozy zbiorów zbóż

spot_img

Według raportu Komisji Europejskiej z 28-go września 2023, tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w UE-27 powinny wynieść 268,52 mln ton. Najnowsze szacunki zakładają już tylko 1% wzrost produkcji w stosunku do słabego 2022 roku i są o 4,4% poniżej średniej 5-letniej.

Ostatnie cięcie prognoz wynika głównie z korekty w dół produkcji pszenicy i kukurydzy (m/m).

W przypadku pszenicy miękkiej produkcję w UE oszacowano na 125,3 mln ton, w porównaniu z prognozą na poziomie 126,1 mln ton miesiąc temu i nieco poniżej ubiegłorocznych zbiorów, które wyniosły 125,7 mln ton.

Produkcja kukurydzy na ziarno została obniżona do 59,8 mln ton (61,7 mln ton miesiąc wcześniej i 63 mln ton w lipcu), znacznie powyżej zeszłorocznych zbiorów, które z powodu suszy wyniosły 52,1 mln ton.

Prognozy dla jęczmienia również w dalszym ciągu spadały, a Komisja w swoim najnowszym raporcie obniżyła kolejne 200 tys. ton w porównaniu z prognozą z poprzedniego miesiąca do 48,4 mln ton. W zeszłym roku UE zebrała 51,5 miliona ton jęczmienia.

Zbiory zbóż w UE (w tys. ton)

Tegoroczny lekki wzrost produkcji zbożowej ogółem w porównaniu z 2022 rokiem zawdzięczać powinniśmy odbiciu w górę zbiorów kukurydzy oraz lepszym zbiorom żyta i sorgo.

Zbiory zbóż w UE (w mln. ton):

Średnie plony zbóż w UE-27 (w t/ha)

Bilans na rynku zbóż w UE-27

KE utrzymała swoje prognozy eksportu pszenicy miękkiej w tym sezonie na poziomie 32 mln ton, a jęczmienia na poziomie 10 mln ton.

Prognozowany import pszenicy miękkiej do UE w sezonie 2023/24 wzrósł do 6,5 mln ton z 4 mln, natomiast import kukurydzy do UE podniesiony został do 20 mln ton z 17 mln.

W konsekwencji  KE zwiększyła prognozę zapasów końcowych pszenicy miękkiej na koniec obecnego sezonu do 17,8 mln ton w porównaniu z 16,3 mln ton w zeszłym miesiącu oraz kukurydzy do 17,8 mln ton z 17,3 mln. Mimo ostatniej korekty w górę oczekiwane na koniec sezonu zapasy zbóż spadną w skali roku

Zapasy głównych zbóż w UE (mln ton)

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x