niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Dobra rozmowa z ministrem rolnictwa Ukrainy

spot_img

To była dobra rozmowa, która pomoże uporządkować sprawy związane z ukraińskim zbożem i wygasić emocjonalne wypowiedzi – powiedział minister Robert Telus po rozmowie online z ukraińskim ministrem ds. rolnictwa Mykołą Solskim.

Bardzo się cieszę, że rozmawiamy i budujemy mechanizmy na przyszłośćdodał polski minister.

Stanowisko Polski

Nasze stanowisko jest niezmienne – zboże z Ukrainy nie może trafiać na rynek Polski i strona ukraińska to rozumiepoinformował minister Robert Telus.

Polski minister podkreślił, że apelował do strony ukraińskiej o to, aby rozmowy były owocne, na dobrym poziomie oraz o wycofanie bezpodstawnej skargi Ukrainy do WTO.

Minister Mykoła Solski zadeklarował, że będzie rozmawiał z Ministrem Gospodarki Ukrainy, aby przemyślał wycofanie wniosku do WTO powiedział minister Robert Telus.

Szef polskiego resortu rolnictwa przywołał stwierdzenie ukraińskiego ministra, że niektóre wypowiedzi po stronie ukraińskiej były zbyt emocjonalne i że potrzebne jest uspokojenie sytuacji.

Musimy uspokoić sytuację i wypracować takie mechanizmy, które pozwolą skutecznie zapewnić, aby ukraińskie zboże trafiało do tych regionów, do których było wcześniej wysyłane i gdzie jest potrzebne, zamiast zasypywać nasz rynekpodkreślił polski minister.

Dodał przy tym, że Polska popiera pomysł unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego, aby Unia Europejska dopłacała do transportu zboża z Ukrainy.

Kontrole zboża poza Polską

Szef resortu rolnictwa poinformował, że na ostatniej prostej są rozmowy ze stroną litewską w sprawie przeniesienia kontroli zboża z polskiej granicy do portów litewskich.

Minister Mykoła Solski zaproponował, aby taki sam mechanizm został zastosowany w przypadku portów niemieckich i teraz będziemy to rozważaćpoinformował minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wypracowywane mechanizmy muszą zapewnić jednocześnie, że tak kontrolowane zboże nie wróci na teren Polski.

Kwestia licencjonowania eksportu zboża z Ukrainy

Podczas rozmów z ministrem Solskim padła propozycja licencjonowania, którą Polska będzie analizować. Na razie nie ma jednak odpowiednich procedur. Najważniejsze, żeby obecnie zboże do Polski nie wpływałopoinformował minister Robert Telus.

Musimy odpowiednio zadbać o nasz interes i jeżeli zgodzimy się na jakieś mechanizmy, a chcielibyśmy, aby były to dobra mechanizmy, to muszą one być bezpieczne dla polskiego rolnikapodkreślił polski minister.

To Polska ma decydowaćdodał minister Robert Telus.

Źródło: www.gov.pl

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x