środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Materiał siewny i dobrostan zwierząt – KRIR apeluje o zmiany!

spot_img

O wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, zawnioskował wczoraj, tj. 27 maja br., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Powodem uzasadniającym wniosek KRIR do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  jest sytuacja epidemiczna w kraju, która utrudnia załatwianie spraw urzędowych związanych z prowadzeniem gospodarstw rolnych, a także przedłużenie terminów składania wniosków o płatności bezpośrednie i na inne działania administrowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W uzasadnieniu zapisano że:
W dniu 25 maja br. rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty do nasion kwalifikowanych, który ma trwać tylko do 30 czerwca, podczas gdy równolegle trwa składanie wniosków na płatności bezpośrednie i inne działania. W związku z powyższym pracownicy ARiMR mają zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia i planowany przez MRiRW cel, jakim jest usprawnienie pracy tej Agencji przez skrócenie i uporządkowanie naboru wniosków, zdaniem samorządu rolniczego, nie zostanie osiągnięty. Wnioskujemy zatem o wydłużenie czasu składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego do 30 lipca.”.

Skrócenie okresu wypasu

Także 27 maja br., w związku z wydłużeniem terminu składania wniosków obejmujących nowowprowadzone działanie „Dobrostan zwierząt” Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o skrócenie okresu obowiązkowego wypasu dla krów mlecznych ze 120 dni do 100 dni oraz dla bydła w wariancie „Dobrostan krów mamek” ze 140 dni do 120 dni lub podjęcie decyzji o uznawaniu przez ARiMR zadeklarowanego przez rolnika terminu rozpoczęcia wypasu przed dniem złożenia wniosku. W uzasadnieniu zapisano, że rolnicy obawiają się, że od złożenia wniosku w dniu 15 czerwca może nie być możliwości utrzymywania bydła na pastwiskach przez wymaganą liczbę dni, a to ze względu na warunki pogodowe.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR

 

ARiMR: Materiał siewny 2020 – ruszył nabór wniosków

 

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników