środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy zniesienie ograniczeń pomoże rolnictwu?

spot_img

27 maja 2020 Premier Mateusz Morawiecki zasady IV etapu łagodzenia restrykcji. Od 30 maja zniesiona zostanie konieczność noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Jednak w miejscach publicznych zamkniętych tj. sklep, kino czy kościół obowiązek zasłaniania ust nadal obwiązuje. W dalszym ciągu obowiązuje dystans społeczny wynoszący 2 m, z wyłączeniem: rodzica z dziećmi wymagającego opieki (do 13 r.ż.), osób wspólnie mieszkających lub gospodarujących, osób niepełnosprawnych (niemogących samodzielnie się poruszać, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie), a także osób noszących maseczki. Od 30 maja nie obowiązuje limit osób w barach, restauracjach i kawiarniach, jednak osoby w takich miejscach muszą zachować dystans 2 m oraz zasłaniać usta. W tym czasie zostanie również zniesiony limit osób przebywających w kościołach i sklepach, na targach oraz poczcie, jednak konieczność zasłaniania ust w takich miejscach nadal obowiązuje. Od 30 maja będzie można organizować spotkania w otwartych przestrzeniach z limitem 150 osób, przy zachowaniu dystansu społecznego lub z zakryciem ust. Wreszcie od 6 czerwca będzie można organizować wesela i uroczystości rodzinne nie przekraczające 150 osób. Imprezy takie będą musiały odbywać się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, ale bez konieczności noszenia maseczek.

Zniesienie restrykcji dotyczących limitu osób w restauracjach, targach czy możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych w pewnym stopniu stworzy szansę dla producentów warzyw i owoców  na sprzedaż płodów rolnych. Dużym odbiorcą mięsa wieprzowego, wołowego czy drobiowego są restauracje, a ich zamknięcie całkowicie zamknęły ten kanał dystrybucji. Szanse na odetchnięcie mają również producenci mleka, w przypadku których odbiór mleka był ograniczony i ceny znacząco spadły.

 

Tarcza antykryzysowa nie dla rolnika?

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników