poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Martwe dziki w Zielonej Górze

spot_img

Dwa martwe dziki znaleziono w poniedziałek 25 listopada 2019 r. przy ulicy Giżyckiej w Zielonej Górze. W godzinach wieczornych policjantów wezwali zaniepokojeni mieszkańcy. Istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyną śmierci zwierząt był wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF). Nie ma jednak jeszcze wyników badań padłych zwierząt.

 

Mapa na stronie GIW

Do tej pory w województwie lubuskim przebadano już 43 znalezione padłe dziki. U 22 z nich potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Inspektorat Weterynarii zwiększył również strefę żółtą, czyli tzw. obszar ochronny, który obejmuje obecnie prawie połowę województwa. W województwie wyznaczono również strefę czerwoną, która została objęta ograniczeniami m.in. w transporcie świń.
Dokładna mapa obrazująca sytuację znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Przeczytaj również: Usuwanie folii rolniczej – gminy skorzystają z dofinansowania?

Zakaz wstępu do lasu i alarmowanie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze informuje, że w związku z prowadzeniem działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF) w określonych obszarach, decyzją Wojewody wprowadzony został zakaz wstępu do lasu. Zakaz obowiązuje do odwołania.
W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwym terenowo lekarzem weterynarii.
Należy pamiętać również, że ASF nie dotyka bezpośrednio człowieka.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: zielonagóra112 /www.wetgiw.gov.pl

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników