środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kwalifikowany materiał siewny coraz droższy. Izby apelują o wsparcie MRIRW

spot_img

Obecnie rolnicy borykają się z poważnym problemem dotyczącym efektywnego zarządzania swoimi gospodarstwami w obliczu stale rosnących kosztów. Wzrost cen kwalifikowanego materiału siewnego narzuca rolnikom trudny dylemat. Konieczność oszczędności staje się nieunikniona, co wzbudziło niepokojące obawy w instytucjach rolniczych.

Ryzyko zahamowania postępu biologicznego i hodowlanych innowacji

Spodziewane niskie ceny skupu zbóż i niekorzystna relacja kosztów materiału siewnego w stosunku do przychodów rolników z danej plantacji stwarzają poważne wyzwania dla sektora rolniczego. Obawy te rodzą ryzyko, że rolnicy zrezygnują z zakupu niezbędnego materiału siewnego, co w konsekwencji może prowadzić do zahamowania postępu biologicznego oraz udaremnić wysiłki firm hodowlanych mające na celu wyhodowanie odmian odpornych na niekorzystne warunki klimatyczne, takie jak susza.

Apel do ministra rolnictwa o podwyższenie dopłat do nasion i zwiększenie budżetu

W odpowiedzi na tę sytuację, Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała oficjalne wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym zwróciła uwagę na konieczność podjęcia działań mających na celu poprawę konkurencyjności polskiego rolnictwa. Wystąpienie zawierało dwie główne prośby: podwyższenie dopłat do materiału siewnego oraz zwiększenie dostępnego budżetu na ten cel. Wcześniej KRIR apelowała o rozszerzenie listy gatunków objętych dopłatami niestety MRIRW nie przychyliło się do apelu Izby. Jak będzie tym razem?

źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x