wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Wyższe dopłaty do materiału siewnego. Jest zgoda KE

spot_img

Odkąd wybuchł konflikt na Ukrainie, rolnicy doświadczają poważnych trudności finansowych. W odpowiedzi na tę sytuację, rząd podjął w czerwcu br. serię decyzji, które mają na celu wspomóc gospodarzy. Jednym z tych działań jest wprowadzenie formy pomocy w postaci dodatkowych dopłat do powierzchni gruntów ornych, które zostały obsiane lub obsadzone materiałem siewnym o kategorii elitarny lub kwalifikowany, w głównym plonie.  Konieczne jednak było uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej, która właśnie wyraziła na to zgodę.

dopłaty do materiału siewnego

Jest zgoda KE na dopłaty do materiału siewnego

O zgodzie KE poinformował Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. rolnictwa za pośrednictwem twittera:

Dopłaty do materiału siewnego – dla kogo?

Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się proces składania wniosków, ale wcześniej poinformowano, kto będzie uprawniony do otrzymania wsparcia. Rolnik będzie kwalifikować się do pomocy wtedy, gdy spełni następujące warunki:

 1. Złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich w roku 2023.
 2. W okresie od 15 lipca 2022 roku do 15 czerwca 2023 roku zakupił materiał siewny o kategorii elitarny lub kwalifikowany, który jest przeznaczony do uprawy następujących gatunków roślin:
  • Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto.
  • Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna.
  • Ziemniaki.
 3. Rolnik będzie musiał przedstawić potwierdzenie zakupu materiału siewnego, które może być fakturą VAT lub jej duplikatem. Na dokumencie tym muszą być widoczne: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji oraz numer partii.

Wartość pomocy finansowej zostanie obliczona jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego powierzchni gruntów ornych, ale nie większej niż 50 ha, które zostały obsiane lub obsadzone materiałem siewnym, z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.

Wysokość dopłat do materiału siewnego 

Stawki dopłat zostały ustalone w sposób następujący:

 • 200 złotych na hektar dla gruntów ornych obsianych zbożami, mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi.
 • 300 złotych na hektar dla gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi, z wyjątkiem soi.
 • 500 złotych na hektar dla gruntów ornych obsianych soją.
 • 1200 złotych na hektar dla gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Całkowity budżet przeznaczony na tę formę pomocy wynosi 210 milionów złotych. Jednak, jeśli kwota złożonych wniosków o pomoc przekroczy ten limit, zostanie zastosowany współczynnik korygujący, aby dostosować wsparcie do dostępnych środków.

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x