środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polski import zbóż spoza UE wzrósł w tym sezonie czterokrotnie

spot_img

Od początku sezonu 2022/23 (lipiec 2022) do 21-go maja, Polska sprowadziła spoza UE aż 2,26 mln ton zbóż w porównaniu z tylko 538,6 tys. ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.  Tak gwałtowny wzrost importu wynika bezpośrednio ze zniesienia przez UE ograniczeń w handlu z objętą wojną Ukrainą. Warto zauważyć, że dane obejmują obecny sezon, który zaczął się w lipcu, czyli na miesiąc przed przywróceniem ukraińskiego eksportu zbóż przez porty Wielkiej Odessy w ramach bezpiecznego korytarza zbożowego.

Wśród sprowadzanych do Polski zbóż dominuje kukurydza (1,31 mln ton) i pszenica (0,82 mln ton). Razem te zboża odpowiadają za 94% naszego importu ziarna spoza UE.

Od 15-go kwietnia (43 tydzień sezonu 2022/23) obowiązuje zakaz importu zbóż z Ukrainy, co przełożyło się na gwałtowny spadek importu widoczny na wykresie. Od czasu wprowadzenia wspomnianego zakazu sprowadziliśmy spoza UE: 24,3 tys. ton zbóż, w tym 15,0 tys. ton pszenicy i 6,4 tys. ton kukurydzy.

Unijni importerzy zbóż w sezonie 2022/23

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x