środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kryzys w relacjach handlowych. Branża drobiarska ma niemały problem

spot_img

Ostatnie wieści nie napawają optymizmem polskich producentów drobiu. Brytyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSA) zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu importu i sprzedaży niektórych polskich produktów drobiowych z powodu alarmującego wzrostu zakażeń salmonellą. Doniesienia te ujawniło Biuro Dziennikarstwa Śledczego (TBIJ), co rodzi poważne obawy wśród producentów drobiu w Polsce.

FSA ostrzega przed salmonellą w mięsie drobiowym z Polski

W pismach wysłanych w grudniu do Komisji Europejskiej oraz polskiego Głównego Inspektoratu Weterynarii, dyrektor generalna FSA Emily Miles i główna weterynarz Wielkiej Brytanii Christine Middlemiss wyrazili swoje obawy dotyczące niepowodzeń w zwalczaniu salmonelli w mięsie i jajach eksportowanych do Wielkiej Brytanii z Polski. Zdaniem urzędników FSA, sytuacja stanowi znaczące zagrożenie dla zdrowia publicznego, co skłania ich do rozważenia różnych opcji mających na celu ochronę brytyjskich konsumentów.

TBIJ informuje, że wzrost liczby przypadków salmonelli w polskim drobiu od czasu ostatniego zwrócenia uwagi na ten problem przez FSA, skłonił urząd do podjęcia działań. W swoim piśmie FSA wskazał na sześć poważnych ognisk tej choroby, które w ostatnich latach spowodowały co najmniej 2680 zakażeń u ludzi, w tym kilka zgonów.

KRDiG i GIW: Polskie mięso drobiowe nadal bezpieczne 

Odpowiedź KRDiG była stanowcza. W oświadczeniu wydanym w kontekście publikacji w brytyjskich mediach, KRDiG podkreśliło, że polskie mięso drobiowe jest, było i nadal będzie bezpieczne. Podkreślono, że krajowe standardy produkcyjne oparte są na rygorystycznych przepisach UE oraz procedurach jakościowych firm, często posiadających zagraniczny kapitał, w tym brytyjski. Zapewniono, że warunki chowu i produkcji są stale monitorowane przez państwowe instytucje, które dbają o bezpieczeństwo produktów.

Główny Inspektorat Weterynarii również podkreślił brak jednoznacznych dowodów na to, że produkty z Polski stanowiły źródło trzech ognisk salmonelli zgłoszonych przez unijny system ostrzegania w 2023 roku. Zapewnił, że Polska przestrzega przepisów UE dotyczących salmonelli oraz oporności na antybiotyki, i aktywnie współpracuje z władzami Wielkiej Brytanii w prowadzeniu dochodzeń dotyczących zatruć pokarmowych.

źródło: FORSAL

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x