środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kolejny przypadek ASF, tym razem w województwie dolnośląskim

spot_img

Przypadek ASF w Województwie Dolnośląskim

Główny Lekarz Weterynarii we wczorajszym komunikacie poinformował o tym, że w dniu 26 listopada 2019 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, uzyskano dodatni wynik badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w próbce pobranej w dniu 22 listopada br. od dzika padłego na terenie przeszukiwań prowadzonych w Województwie Dolnośląskim, w miejscowości Kotla, w gminie Kotla, w powiecie głogowskim.

Powiększenie czerwonej i żółtej strefy

W związku z powyższym, w dniu 26 listopada 2019 r. opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej (UE)  nr 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r., zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF) w niektórych państwach członkowskich zjednoczonej Europy.

Powyższa decyzja jest konsekwencją wystąpienia kolejnych przypadków ASF u dzików na terenie Województwa Lubuskiego, gdzie powiększony został zasięg obszaru objętego ograniczeniami („strefa czerwona”) oraz obszaru ochronnego („strefa żółta”) w obrębie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Zniesienie restrykcji w mazowieckim

Dodatkowo, na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, Komisja Europejska podjęła decyzję  o zniesieniu restrykcji na terenie niektórych gmin w obrębie powiatów: płockiego i płońskiego, w Województwie Mazowieckim, położonych w obszarze zagrożenia w związku z występowaniem ASF.

Przywrócenie ograniczeń

Jednakże, na mocy przyjętej decyzji, status obszarów objętych ograniczeniami zostanie przywrócony dla niżej wymienionych gmin:

– w powiecie płockim – Wyszogród i Mała Wieś,

– w powiecie płońskim – Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński  
Źródło: www.wetgiw.gov.pl

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników