czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

KE zatwierdziła wypłatę KPO dla Polski! Na razie 5 z 60 mld euro

spot_img

Komisja Europejska dała zielone światło dla wypłaty zaliczki w wysokości 5 mld euro dla Polski w ramach zmienionego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – poinformowało RMF FM.

KE zatwierdziła wypłatę KPO

Zatwierdzenie wypłaty nastąpiło po pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej. Obecnie sprawą zajmą się unijni ministrowie, którzy ostatecznie muszą zaakceptować plan na Radzie, która ma odbyć się 8 grudnia. Niemniej jednak, dyplomaci nie przewidują trudności w tym procesie, a pierwsze środki mogą pojawić się na polskim koncie już na początku przyszłego roku, jak podaje TVN24.

Na co pójdą pierwsze pieniądze z KPO?

Na co Polska ma przeznaczyć te środki? Wartość 5 mld euro, czyli ponad 22 mld złotych, zostanie przekazana Polsce w ramach programu RePowerEU, stworzonego w ramach Funduszu Odbudowy. Program ten ma na celu wspieranie transformacji energetycznej i odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych.

Polska czeka na miliardy z KPO

Polska złożyła wniosek o przyznanie środków z Funduszu Odbudowy pod koniec sierpnia, prezentując do Brukseli zaktualizowany Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Choć Komisja Europejska zaakceptowała ten plan, co otwiera drogę do wypłaty zaliczek, warto zauważyć, że w procesie oceny KE nie brała pod uwagę kwestii związanych z praworządnością, ani nie przeprowadziła szczegółowej analizy realizacji kamieni milowych, w tym tych związanych z systemem sądownictwa.

Akceptacja modyfikacji KPO i wypłata zaliczki nie oznaczają jednak automatycznego odblokowania pełnej kwoty polskich środków z Funduszu Odbudowy, wynoszącej prawie 60 mld euro. W dalszym ciągu konieczne jest spełnienie określonych warunków i kamieni milowych. Jak zaznaczał Donald Tusk, by uzyskać dostęp do całej puli, nowy rząd musi kontynuować prace nad realizacją planu oraz podejmować konkretne kroki zmierzające do wypełnienia postawionych przed Polską wymagań. W ten sposób zagwarantuje pełen dostęp do środków przeznaczonych na odbudowę i rozwój kraju.

źródłó: ONET

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x