poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Izba Zbożowo-Paszowa: Wiele wskazuje na większy udział pszenicy paszowej w łącznych zbiorach

spot_img

Ostatnie dni przyniosły wyraźne przyspieszenie tempa zbiorów zbóż. Żniwa są już mocno zaawansowane na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie ziarno zebrano z około 90% areału uprawy. Mniejsze zaawansowanie notuje się w centrum i na wschodzie (około 70%), a najmniejsze na północy kraju (około 60%). W skali całego kraju, zboża zebrano z ponad 70% areału uprawy. 

IGC podnosi prognozy światowych zbiorów, konsumpcji i zapasów pszenicy

Wyścig z czasem: rolnicy przyspieszają zbiór zbóż z obawy o jakość

Rolnicy starają się jak najszybciej zebrać ziarno zbóż w obawie przed dalszą degradacją jego jakości. Notowane obfite opady deszczu na początku miesiąca i obecna upalna pogoda sprzyjały szybkiemu powstawaniu chorób grzybowych. Z terenu dochodzą sygnały o występowaniu DONów w dostarczanej do punktów skupu pszenicy. Ponadto, cały czas potwierdzają się doniesienia płynące z terenu wskazujące na niską zawartość białka w ziarnie pszenicy. Występują także problemy z liczbą opadania w życie i pszenicy.

Większy udział pszenicy paszowej

Wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy paszowej w łącznych zbiorach tego zboża w kraju będzie sporo większy od spodziewanego wcześniej. Tym samym, premia płacona za pszenicę wysokobiałkową będzie wyraźnie większa niż w sezonie poprzednim. Ma to już odzwierciedlenie we wzroście cen pszenicy o parametrach konsumpcyjnych oferowanych przez podmioty skupowe i eksporterów. 

Rolnicy stawiają na przechowanie ziarna

Wraz z postępującymi żniwami, podaż ziarna na rynku wzrosła, szczególnie ziarna paszowego, w tym przede wszystkim pszenicy paszowej. Z kolei, wielu rolników, którzy już zebrali bądź zbierają dobrej jakości ziarno decydują się na jego przechowanie, widząc problemy z jakością ziarna. Kurczy się natomiast popyt na ziarno paszowe. Wytwórnie pasz wydają się nie robić dużych zapasów surowca widząc znaczną podaż ziarna paszowego z tegorocznych zbiorów. W trudniejszej sytuacji znalazły się młyny, które liczyły na dużą podaż ziarna konsumpcyjnego i niższe ceny ziarna konsumpcyjnego z tegorocznych zbiorów.

źródło: Izba Zbożowa-Paszowa

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x