środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rada Ministrów podjęła decyzje dotyczące wsparcia rolników po długotrwałych postulatach!

spot_img

Na dzisiejszym posiedzeniu minister Robert Telus poinformował, Rada Ministrów podjęła kierunkowe decyzje dotyczące pomocy rolnikom. Wprowadzone modyfikacje mają istotne znaczenie, przy czym wiele z nich było przedstawianych jako postulaty już od kilkunastu miesięcy.

Rada Ministrów podjęła decyzje dotyczące wsparcia rolników po długotrwałych postulatach!

Rozdzielenie produkcji roślinnej i zwierzęcej przy szacowaniu strat suszowych

Jedną z kluczowych decyzji podjętych przez Radę Ministrów jest zgodność na rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej przy ocenie strat suszowych, o którą wcześniej wiele głosów w branży rolniczej postulowało

“Jest to szczególnie istotne dla hodowców krów mlecznych” – podkreślił szef resortu rolnictwa, informując jednocześnie, że mamy na to działanie zgodę Komisji Europejskiej.

Zapłata za mokrą kukurydzę

Kolejna decyzja Rady Ministrów dotyczy wypłaty ze środków Skarbu Państwa pomocy rolnikom, którym firmy nie zapłaciły za mokrą kukurydzę. Wsparcie będzie udzielane do wysokości 80 proc. wartości, na jaką wystawiona została faktura.

Przedłużenie terminu składania wniosków dotyczących mokrej kukurydzy i Locha+

Podjęto także decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków dotyczących skupu mokrej kukurydzy do 29 września 2023 roku. W przypadku programu Locha+, termin składania wniosków zostaje wydłużony do 15 września 2023 roku. Niestety, decyzja w sprawie przedłużenia terminu dotyczącego skupu mokrej kukurydzy nie uzyskała jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej.

Skup masła, mleka odtłuszczonego i malin

Jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpocznie skup masła i mleka odłuszczonego w proszku” – poinformował minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że dwie spółki skarbu państwa wznowią skup malin.

„Ten mechanizm bardzo dobrze zafunkcjonował w odniesieniu do maliny wiosennej i jestem przekonany, że tak samo będzie i tym razem” – podkreślił minister Robert Telus

Więcej środków na Program dla szkół

Minister poinformował ponadto, że o 10 mld złotych został zwiększony budżet Programu dla szkół z przeznaczeniem na soki: malinowy i jabłkowy.

Spodziewaliście się takich decyzji?

źródło MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x