poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

UOKiK analizuje wzrost cen silosów: Czy rolnicy stali się ofiarami manipulacji rynkowej?

spot_img

Czy gwałtowny wzrost cen silosów do przechowywania zboża można przypisać ukartowanym działaniom ograniczającym konkurencję? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, wszczął postępowanie wyjaśniające w celu rozwikłania tego zagadnienia. W asyście Policji pracownicy UOKiK przeprowadzili rewizje w siedzibach dwóch przedsiębiorstw.

Czy ceny silosów wzrosły w wyniku zmowy cenowej?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające po informacjach uzyskanych w drodze białego wywiadu. Celem prowadzonych działań jest sprawdzenie, czy ceny silosów zbożowych mogły wzrosnąć w wyniku niedozwolonych prawem praktyk po ogłoszeniu w kwietniu 2023 r. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi programu dofinansowania zakupu i budowy infrastruktury do magazynowania produktów rolnych. W ramach postępowania pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukanie w siedzibach dwóch podmiotów: BIN z Aleksandrowa Kujawskiego i Michał P. Targoński spółka komandytowa z siedzibą w Wysokiem Mazowieckiem.

“W postępowaniu wyjaśniającym chcemy sprawdzić, czy mogło dojść do zmowy cenowej i wymiany poufnych informacji pomiędzy konkurentami na rynku. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy. Przypominam, że wspólne ustalanie cen lub wymienianie się informacjami o nich jest naruszeniem prawa konkurencji. Przedsiębiorcy powinni samodzielnie kalkulować stawki, po których oferują produkty” – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Kara nawet 10% obrotu dla przedsiębiorstw i 2 mln zł dla menadżerów

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

źródło: UOKIK

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x