piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Potężna burza przeszła przez Polskę. Istny armagedon na południu kraju

spot_img

Wtorek okazał się bardzo niebezpieczny pogodowo. W wąskim pasie od Wrocławia po rejon Kamienia Śląskiego i dalej w kierunku Bielska Białej przeszła potężna burza która siała zniszczenia. W Bielsku Białej wiadomo, że wystąpiła trąba powietrzna. 

Potężna burza przeszła przez Polskę. Istny armagedon na południu kraju

Liczne interwencje strażaków w związku ze skutkami burzy

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Karol Kierzkowski, doniósł w środę rano o intensywnej pracy strażaków. We wtorek odnotowano aż 807 interwencji związanych z usuwaniem skutków ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Województwa opolskie, śląskie i dolnośląskie były najbardziej dotknięte, z największą liczbą interwencji.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, bryg. Aneta Gołębiowska, podała, że główne działania podejmowane przez strażaków skupiały się na usuwaniu powalonych drzew i połamanych konarów z dróg i posesji. Skutek silnego wiatru to uszkodzone dachy w siedmiu przypadkach. W pracy najbardziej zaangażowane były jednostki w powiatach bielskim, gliwickim i mikołowskim.

Grad, pożar, trąba powietrzna 

W miejscowości Chmielarze, usytuowanej w gminie Kłomnice, doszło do tragicznego pożaru stodoły, spowodowanego uderzeniem pioruna. Tymczasem na terenie Kątów Wrocławskich wystąpiły intensywne opady gradu o niezwykłej średnicy, tworząc wyjątkowo wyzywające warunki pogodowe. W Bielsku-Białej, konkretnie na Alei Armii Krajowej, gwałtowny wiatr zrywając z dachu budynku około 600 m2 blachy, doprowadził do jej spadku na sąsiednie posesje.

Łowcy Burz Podbeskidzie poinformowali, że przez miasto przeszła najsilniejsza burza w tym sezonie. 

“Przy tak rozwiniętym leju z dużym prawdopodobieństwiem możemy mówić o kontakcie z ziemią, co potwierdza wystąpienie trąby powietrznej w Bielsku-Białej, w rejonie osiedla Karpackiego. Warunki atmosferyczne również umożliwiały wystąpienie takiego zjawiska”– zaznaczyli.

źródło: TVN 24; Łowcy Burz Podbeskidzie

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x