czwartek, 2 lutego, 2023
spot_imgspot_img

Firma Gobarto uruchomiła internetowy kalkulator opłacalności chowu trzody chlewnej

-REKLAMA-spot_img

Bieżący rok dał popalić hodowcom trzody chlewnej. Ceny za żywiec są najniższe w historii. Wiele gospodarzy zmuszonych jest do dopłacenia nawet kilkudziesięciu złotych przy skupie żywca jeśli w ogóle dojdzie do sprzedaży bowiem opóźnienia w dostawach sięgają nawet 3 tygodni. W tych niepewnych czasach firma Gobarto uruchomiła internetowy kalkulator opłacalności hodowli tucznika. 

Bezpłatne narzędzie obliczy rentowność chowu 

Opłacalność produkcji trzody chlewnej można obliczyć wchodząc na stronę internetową www.gobarto500.pl/kalkulator. W odpowiednich miejscach należy wpisać  konkretne liczby w odpowiednich polach na stronie internetowej i to wszystko. Kalkulator ten nie różni się mechanizmem działania od takich typu narzędzi jak np. kalkulator kredytowy dostępny w Internecie. Plusem w tym wszystkim jest to, że narzędzie jest bezpłatne i mogą korzystać z niego wszyscy zainteresowani

Narzędzie przygotowane przez ekspertów

Opłacalność produkcji trzody była i jest kluczowym tematem w naszych rozmowach z hodowcami czy osobami zainteresowanymi rozpoczęciem hodowli trzody w programie Gobarto500. Kalkulator to narzędzie, które ma pomóc hodowcy ocenić rentowność własnej produkcji, wskazując jednocześnie ewentualny kierunek rozwoju – mówi Jacek Jagiełłowicz, prezes Agro Gobarto Sp. z o.o. (spółka należąca do Grupy Gobarto), jeden z pomysłodawców kalkulatora.

Jakie parametry są brane pod uwagę przy obliczaniu dochodu lub straty finansowej?

  • cena zakupu warchlaka 
  • wskaźnik FCR (zużycie paszy/kg przyrostu), 
  • odsetek upadków zwierząt, 
  • waga sprzedaży tucznika (kg wagi żywej/szt.), 
  •  liczba sprzedanych tuczników, 
  • cena paszy, 
  • waga wstawienia warchlaka (kg/szt.), 
  • koszty weterynaryjne, koszty energii, wody, remontów, drobnych napraw, podatki opłaty,ubezpieczenia oraz koszty finansowe, np. związane z obsługą kredytu/ów. 

Jedynie czego nie uwzględnia kalkulator to koszt robocizny. 

O  progu zyskowności mogą decydować nawet bardzo niewielkie zmiany

– W powszechnej opinii utarło się, że poza kosztem warchlaków kluczową sprawą dla opłacalności hodowli zwierząt jest cena paszy. W rzeczywistości rentowność zależy także od wielu innych czynników. Najbardziej istotny jest jednak fakt, że o osiągnięciu progu zyskowności mogą decydować nawet bardzo niewielkie zmiany niektórych składników kosztu produkcji. I to właśnie bardzo dobrze pokazuje nasz kalkulator. Najważniejsze, to uczciwe wpisanie rzeczywistych kosztów i parametrów produkcji – dodaje Jacek Jagiełłowicz.

Obecnie panująca sytuacja w Polsce postawiła wielu hodowców pod kreską. Niekorzystne ceny, które utrzymują się od kilku miesięcy z każdym tygodniem spadają do jeszcze niższych poziomów. Stworzenie kalkulatora ma pomóc hodowcom w ustaleniu warunków, które musiałyby zaistnieć, aby hodowla była znowu opłacalna. Dzięki temu, kalkulator może posłużyć jako narzędzie do prognozowania o co w aktualnych realiach bardzo ciężko.

Maria Chmal
źródło:gobarto500.pl

zdj:pixabay.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kalkulator składki
2 lat temu

na ile wiarygodny jest ten kalkulator? jest tyle zmiennych, których nie można przewidzieć

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

24,041FaniLubię
9,709ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x