środa, 8 grudnia, 2021
spot_img

Pandemia, ASF i niskie ceny skupu

-REKLAMA-spot_img

Czy Minister przekonał Senatorów?

Osłabienie i zerwanie łańcuchów dostaw żywności, pandemia koronawirusa, szerząca się epidemia ASF i silna recesja w Europie, którą może jeszcze pogłębić wyjście Wielkiej Brytanii z UE to główne tezy wystąpienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy podczas wczorajszego (26 listopada br.) posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa. Senatorowie zaapelowali natomiast o bezzwłoczną państwową interwencję dla zagospodarowania nadwyżek mięsa. 

Elastyczny czas pracy i procedury?

Do działań resortu rolnictwa, które zdaniem ministra służyć mają poprawie sytuacji, Grzegorz Puda zaliczył ścisłą współpracę z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Strażą Graniczną dla ustalenia odpowiednich procedur i zasad zapewniających sprawny transport towarów rolno-spożywczych. Sposobem na poprawę sytuacji ma być też wprowadzenie przepisów umożliwiających niezakłóconą produkcję rolno-wytwórczą, np. poprzez wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Kolejna rzecz to współpraca z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów dla eliminacji łańcucha nieuczciwych dostawców. 

Dla osłody wzrost eksportu 

Minister Puda poinformował też zebranych, że w okresie od stycznia do września 2020 r. eksport produktów rolno-spożywczych zamknął się w ogólnej kwocie około 25 miliardów euro i był większy niż w analogicznym okresie 2019 r. O 11% wzrosło saldo wymiany handlowej, a sprzedaż do krajów UE wzrosła o 4,4%. Natomiast eksport do krajów spoza Unii odnotował wzrost o 17%. Obecnie zwiększa się też polska wymiana handlowa z krajami Bliskiego Wschodu ‒ Arabią Saudyjską, Kuwejtem i Turcją, a z grupy krajów azjatyckich z Singapurem i Wietnamem. Bezwzględnie jednak na pierwszym miejscu pozostają Chiny.

Zdaniem Ministra Grzegorza Pudy w dziedzinie produkcji i eksportu najlepsza sytuacja panuje na rynkach roślinnych, np. zboża (głównie pszenica) ‒ gdzie w porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowano wzrost o 15%. Wzrost o 13% odnotował też rzepak. 

Fatalna sytuacja skupu żywca

W opinii Ministra Grzegorza Pudy produkcja zwierzęca w związku z pandemią, wirusem ASF i ptasią grypą odnotowała  krótkotrwały spadek. Teraz jednak notuje się wzrost. Bardzo zła jest natomiast sytuacja na rynkach skupu żywca wołowego, wieprzowego i drobiu. Szczególnie boleśnie, skutki COVID i ASF dotknęły producentów żywca wieprzowego. Dla tej branży cena skupu zatrzymała się na poziomie najniższym od 5 lat. Zdaniem Ministra Grzegorza Pudy duży i negatywny wpływ na stan rynków mięsa wołowego i drobiu mają zaburzenia płynności wymiany handlowej i ogólna sytuacja w Unii Europejskiej, w tym również tzw. brexit.

ASF – krucha stabilizacja?

Mówiąc o sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń, minister Grzegorz Puda poinformował że w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. nastąpił wzrost liczby ognisk tej choroby. W przypadku świń odnotowano ich już 130. Głównie w województwach: lubelskim (61) i podkarpackim (17). Natomiast u dzików odnotowano aż 3630 przypadków ASF. Zdaniem Ministra wpływa na to m.in. migracja zwierząt z Ukrainy i Białorusi. Minister Puda powołał się też na opinię Głównego Lekarza Weterynarii dr. Bogdana Konopki, który stwierdził że teraz sytuacja się stabilizuje lecz ciągle jest trudna, a rolnicy zajmujący się chowem trzody chlewnej nie zawsze stosują się do zasad bioasekuracji.  
Minister Puda podkreślił także, że przy zwalczaniu ASF u dzików najbardziej skuteczne są odstrzały sanitarne. Niestety jednak – te grupowe – są teraz utrudnione z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, a także z uwagi na często notowany brak wypłat wynagrodzeń za udział w polowaniach. 

Apel o państwową interwencję 

Podczas dyskusji, która wywiązała się po wystąpieniu Ministra Grzegorza Pudy Senatorowie: Jerzy Chróścikowski, Józef Łyczak i Zdzisław Pupa zaapelowali o natychmiastową interwencję w sprawie zagospodarowania nadwyżek mięsa. Podkreślali też stanowczo, że sytuacja ekonomiczna rolników, głównie z powodu bardzo niskich cen skupu żywca jest tragiczna. 
 
Źródło: Senat RP
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,016FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
9,150SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x