poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Eksport ukraińskiej kukurydzy jest w tym sezonie o prawie 1/5 większy niż rok temu

spot_img

Dzięki funkcjonowaniu korytarzy zbożowych, portów naddunajskich i eksportowi przez zachodnią granicę ukraiński eksport zbóż ma się stosunkowo dobrze w sytuacji trwającej wojny.

Według oficjalnych danych Ukraina wyeksportowała w tym sezonie (od początku lipca do 28 grudnia) 22,0 mln ton zbóż i roślin strączkowych, czyli o 30% mniej niż w analogicznym okresie sezonu 2021/22. Spadek dynamiki eksportu widoczny był najmocniej w przypadku pszenicy i jęczmienia, podczas gdy tempo eksportu kukurydzy wzrosło nawet o 18% r/r.

Nawet w warunkach wojennych ukraiński eksport zbóż jest zbliżony do unijnego. Dane KE pokazują, że od początku sezonu 2022/23 (do 18-go grudnia) członkowie UE-27 wyeksportowali 21,2 mln ton zbóż, w tym 15,7 mln ton pszenicy. Sezon wcześniej (o tej porze) było to 24,8 mln ton, czyli o prawie 4 mln ton mniej niż wyniósł wtedy eksport zbóż z Ukrainy.

Wyniki ukraińskiego eksportu od początku sezonu 2022/23:

  • kukurydza – 12,2 mln ton (+18% r/r);
  • pszenica – 8,2 mln ton (-48% r/r);
  • jęczmień – 1,6 mln ton (-69% r/r);
  • żyto – 12,2 tys. ton (podobny poziom jak przed rokiem).

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: ukragroconsult

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dekalb
Dekalb
1 rok temu

Między innymi dzięki oddanym mądrym polaczkom dbających o swoicb rolników

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x