czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Drugi raport suszowy IUNG. Gdzie występuje susza?

spot_img

W drugim okresie raportowania, od 1 kwietnia do 31 maja 2024 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego ocenia się stan zagrożenia suszą, wyniosła -108 mm. W porównaniu do poprzedniego okresu sześciodekadowego, deficyt wody zmniejszył się o 16 mm. Gdzie deficyt wody był największy?

Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich 16 województw

Największe niedobory wody odnotowano na Wyżynie Lubelskiej, Polesiu i Nizinie Śląskiej, gdzie wyniosły od -170 do -189 mm. Znaczne deficyty wystąpiły również na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej, wynosząc od -150 do -169 mm. W wielu regionach Polski niedobór wody wynosił od -120 do -149 mm. Najmniejsze niedobory, od -50 do -119 mm, zaobserwowano w północnych i południowych częściach kraju.

W wyniku panujących warunków wilgotnościowych w drugim okresie raportowania, IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Susza występowała w sześciu uprawach

Susza dotknęła sześć upraw

  • Zbóż jarych,
  • Zbóż ozimych,
  • Truskawek,
  • Krzewów owocowych,
  • Drzew owocowych,
  • Rzepaku i rzepiku.

Jak sytuacja wygląda u Was?

źródło: IUNG

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x