czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Sondaż CBOS: Polacy sceptyczni wobec Europejskiego Zielonego Ładu. Jak bardzo?

spot_img

Według najnowszego badania CBOS, Polacy wykazują zdecydowanie krytyczne podejście do Zielonego Ładu proponowanego przez Unię Europejską. Jak bardzo?

52% Polaków źle ocenia Zielony Ład

Europejski Zielony Ład, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, wywołuje negatywne skojarzenia u 52% Polaków, podczas gdy tylko 14% ma na jego temat pozytywne zdanie. Pozostali badani mają albo mieszane uczucia (29%), albo nie potrafią wyrazić swojej opinii (5%).

Poglądy polityczne kluczowe w ocenie Zielonego Ładu

Badanie pokazuje, że poglądy polityczne mają znaczący wpływ na postrzeganie Zielonego Ładu. Osoby o lewicowych poglądach częściej kojarzą go pozytywnie (23%), podczas gdy 74% respondentów o poglądach prawicowych ma o nim negatywne zdanie. Co ciekawe, 25% osób bardzo zainteresowanych polityką ma pozytywne skojarzenia z Zielonym Ładem, ale aż 84% aktywnych politycznie rolników jest mu przeciwnych.

Jakie skojarzenia z Zielonym Ładem mają Polacy?

Zapytani o skojarzenia z Zielonym Ładem, respondenci najczęściej wymieniali rolnictwo (24%) i ekologię (14%). Inne często wskazywane skojarzenia to ograniczenia i zakazy (12%), negatywne skutki finansowe (10%), protesty grup zawodowych (8%) oraz odejście od węgla (7%).

CBOS zauważa, że Zielony Ład budzi w Polakach więcej obaw niż nadziei. Główne obawy dotyczą potencjalnych negatywnych skutków dla rolnictwa, wzrostu kosztów życia oraz obawy, że UE zdobędzie większą władzę nad życiem obywateli. Z kolei ci, którzy widzą w Zielonym Ładzie nadzieję, liczą na poprawę jakości powietrza i globalne działania na rzecz klimatu.

Demograficzne różnice w postrzeganiu Zielonego Ładu

Badanie CBOS wskazuje, że pozytywne skojarzenia z Zielonym Ładem częściej pojawiają się u osób z wyższym wykształceniem, wyższymi dochodami oraz o lewicowych poglądach. Młodzi (25–34 lata) i starsi (55+) również częściej mają pozytywne skojarzenia, podobnie jak osoby mocno zainteresowane polityką oraz nieuczestniczące w praktykach religijnych. Z kolei negatywne emocje są bardziej powszechne wśród mężczyzn niż kobiet.

źródło: wgospodarce.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x