sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Coraz częstsze ataki wilków w gospodarstwach i brak odszkodowań. Potrzeba zmian w ustawie

spot_img

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) złożył oficjalny list do Minister Klimatu i Środowiska, Anny Moskwy, w którym postuluje wprowadzenie zmian do ustawy o ochronie przyrody w celu uregulowania kwestii odszkodowań za szkody spowodowane przez wilki. Aktualne przepisy okazały się niewystarczające w odpowiedzi na rosnącą liczbę ataków wilków, które coraz częściej dotykają hodowców zwierząt.

ataki wilków na gospodarstwa

Rolnicy napotykają się z odmową odszkodowań za ataki wilków

W przesłanym piśmie, Przewodniczący KRIR podkreślił, że rolnicy często napotykają na odmowę wypłaty odszkodowań przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ). RDOŚ często argumentuje, że brak odpowiedniego nadzoru jest przyczyną takiej odmowy. Artykuł 126 ustawy o ochronie przyrody, który dotyczy „bezpośredniej opieki”, nie precyzuje jednoznacznie, jakie działania należy podjąć w celu skutecznej ochrony zwierząt przed atakami wilków.

Ponadto, przepisy nie zawierają wykazu środków zabezpieczających stada bydła, takich jak pastuchy elektryczne, siatki ogrodzeniowe czy druty kolczaste. Nawet jeśli rolnicy stosują te środki, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ) często nie uznają ich za skuteczne w ochronie przed atakami wilków.

KRIR domaga się zmian w ustawie o ochronie przyrody

KRIR  zaapelowala do Minister Moskwy o podjęcie działań legislacyjnych w celu zmiany ustawy o ochronie przyrody. . Zarząd KRIR domaga się jednoznacznego i precyzyjnego określenia pojęcia „bezpośredniej opieki” oraz wprowadzenia wykazu konkretnych środków zabezpieczających stad przed atakami wilków. Te zmiany są niezwykle istotne dla zapewnienia sprawiedliwości w procesie wypłaty odszkodowań oraz mają na celu zachęcenie rolników do skutecznego zgłaszania szkód. Jest to nieodzowne dla ochrony interesów rolników i zrównoważonego rozwoju hodowli zwierząt.

KRIR oczekuje, że Minister Klimatu i Środowiska podejmie odpowiednie działania w celu rozpoczęcia procesu zmian w ustawie, mających na celu ochronę interesów rolników oraz równoważenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody spowodowane przez wilki.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x