środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Susza rolnicza w Polsce nie odpuszcza. Raport IUNG zatrważa

spot_img

W poniedziałek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy podał, że braki wody występują na terenie wszystkich województw w Polsce. Największe niedobory dotyczą obszarów takich jak Pojezierze Kaszubskie, Pojezierze Wielkopolskie oraz Żuławy.

Susza dotyka wszystkich województw w Polsce, powodując znaczne straty plonów

W poniedziałkowym komunikacie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego, zostało potwierdzone, że susza dotyka wszystkich województw w Polsce. Zjawisko to ma negatywny wpływ na wiele różnych upraw, takich jak rzepak, rzepik, jare zboża, krzewy owocowe, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, rośliny strączkowe, ozime zboża, truskawki, warzywa gruntowe, tytoń, drzewa owocowe, chmiel, ziemniaki i buraki cukrowe.

„Tegoroczne warunki pogodowe wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie, dużą prędkość wiatru oraz bardzo małe opady atmosferyczne sprawiły, że wystąpił na terenie kraju duży deficyt wody dla roślin uprawnych, powodujący straty plonów wynoszące przynajmniej 20 proc. w stosunku do plonów uzyskiwanych w latach o przeciętnych warunkach pogodowych” – możemy przeczytać.

Największe deficyty wody na obszarach Pojezierza Kaszubskiego, Pojezierza Wielkopolskiego i Żuław

W szóstym okresie raportowania, obejmującym okres od 11 maja do 10 lipca bieżącego roku, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) poinformował, że średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), który służy do oceny zagrożenia suszą, wyniosła -160 mm. Na podstawie analizy warunków wilgotnościowych w tym okresie, IUNG potwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terenie Polski.

Instytut wskazał, że największe niedobory wody odnotowano na obszarach Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Pojezierza Południowo pomorskiego, Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Damnickiej, Żuław, a także na Pojezierzu Wielkopolskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim. Szacuje się, że deficyt wody w tych regionach wynosił od -230 mm do -259 mm.

źródło: IUNG PIB

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x