sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Duże niejasności w szacowaniu skutków suszy przez Komisję. Przepisy są zagmatwane

spot_img

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r., które wprowadza zmiany w przepisach dotyczących działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zawiera informacje na temat uprawnień Komisji do szacowania szkód wynikających z tegorocznej suszy. Niestety, treść tych przepisów jest niejasna.

Brak jednoznacznych przepisów i narzędzi pracy

Rozporządzenie to  wprowadza na ten i przyszły rok możliwość szacowania szkód powstałych w wyniku suszy w oparciu o 3 źródła danych dotyczących wysokości szkód w uprawach, tj.:

  • danych podanych we wniosku w aplikacji przez rolnika,
  • danych z raportu komisji oszacowania szkód na miejscu oraz
  • danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.

Wynika stąd, że Komisje powołane przez wojewodów mogą szacować skutki suszy. Jednak nie mają one instrumentu prawnego w postaci odpowiedniego zapisu, który do szacowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych dopisuje także suszę. Nie ma także wzorów raportów dla Komisji. Wobec czego, nie mogą one rozpocząć pracy związanej z lustracją plantacji.

Wielkopolska Izba Rolnicza domaga się klarownej interpretacji przepisów

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wcześniej zapowiedział, że przy składaniu wniosku o oszacowanie szkód przez Komisje, rolnicy muszą dołączyć wydruk kalkulacji lub protokołu wygenerowanego przez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą”. Jednak samo rozporządzenie nie zawiera bezpośredniego zapisu dotyczącego tego wymogu. Wskazuje jedynie, jak wcześniej wspomniano, na możliwość oszacowania szkód spowodowanych suszą przy użyciu trzech źródeł danych, w tym raportu Komisji z oszacowania szkód na miejscu.

W związku z taką sytuacją, rolnicy nie wiedzą, czy wnioskować o oszacowanie strat przez Komisję, czy też nie. Zboża są dojrzałe i gotowe do zbioru, a warunki pogodowe sprzyjają, i rolnicy są gotowi do wyjazdu na pola.

Reagując na taki stan rzeczy, Wielkopolska Izba Rolnicza natychmiast zwróciła się do Wojewody Wielkopolskiego z prośbą o interpretacje niejasnych zapisów tego rozporządzenia. Czy coś z tego wyniknie? To okaże się wkrótce.

źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x