sobota, 24 lutego, 2024

Chiny przestawiają się na genetycznie modyfikowaną kukurydzę i soję

spot_img

Chiny są największym na świecie producentem i konsumentem zbóż. Jednak zużycie zwłaszcza zbóż paszowych i soi w tym kraju ciągle rośnie. Zmusza to Państwo Środka do importu.

Chiny podejmują ciągłe wysiłki w celu zwiększenia własnej produkcji, a tym samym zmniejszenie ich zależności od importu.

Uprawy GMO mają przynieść lepsze plony i zbiory

Zdecydowanie większe plonowanie zapewnić mają genetycznie modyfikowane odmiany kukurydzy i soi. Reuters informuje, że 26 krajowych przedsiębiorstw nasiennych uzyskało licencję na produkcję, dystrybucję i sprzedaż genetycznie zmodyfikowanych nasion kukurydzy i soi w niektórych prowincjach.

To pierwsza grupa chińskich firm, które otrzymały licencje na produkcję nasion i prowadzenie działalności w zakresie kukurydzy i soi GMO, torując drogę do komercyjnego sadzenia roślin.

Chiny importują rocznie około 100 milionów ton soi i kukurydzy do żywienia zwierząt gospodarskich i są największym na świecie odbiorcą obu tych gatunków, głównie z Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Próbne uprawy GMO dały znakomite wyniki

W 2023 roku przeprowadzono na dużą skalę próbne zasiewy soi i kukurydzy GMO, które według ministerstwa rolnictwa wykazały „znakomite” wyniki, oraz potwierdziły, że technologia jest bezpieczna i niezbędna.

Mniejszy chiński import będzie wywierał presję spadkową na ceny

Większe plony kukurydzy i soi GMO mogłyby pomóc w ograniczeniu importu. Oczywiście nie jest to dobra informacja dla producentów tych roślin na całym świecie. Ucierpi zapewne eksport z USA i Brazylii, co będzie wywierać presję spadkową na ceny.

Źródło: world-grain.com

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x