czwartek, 22 lutego, 2024

Pomoc dla zadłużonych rolników praktycznie nie działa. Potrzebne są zmiany w prawie

spot_img

W polskim rolnictwie narasta problem zadłużenia, a istniejące mechanizmy pomocowe zdają się nie spełniać swojej funkcji. Przedstawiciele branży rolniczej alarmują, że konieczne są pilne zmiany w prawie, aby skutecznie wesprzeć rolników zmagających się z trudnościami finansowymi.

Dostępne opcje pomocy dla zadłużonych nie spełniają oczekiwań

Sławomir Izdebski, przewodniczący Rolniczego OPZZ, zauważa, że dla zadłużonych rolników dostępne są trzy główne opcje pomocy: restrukturyzacja, pożyczki oraz spłata długu w zamian za przejęcie majątku przez Skarb Państwa. Niestety, jak twierdzi Izdebski, żadna z tych opcji nie spełniła oczekiwań. Restrukturyzacja często wiąże się z koniecznością dodatkowego kredytu, którego zadłużone gospodarstwa nie są w stanie uzyskać. Spłata długu przez Skarb Państwa spotyka się z licznie występującymi ograniczeniami, a rolnicy zauważają opieszałość państwa i brak dobrej woli urzędników.

Wojciech Adamczyk z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) donosi o problemach związanych ze zbyt późnym składaniem wniosków oraz niespełnianiem wymagań przez dłużników. Dodatkowo, maleje zainteresowanie rolników spłatą długu poprzez przekazanie majątku na rzecz Skarbu Państwa.

Niezadowolenie z funkcjonowania mechanizmów wsparcia wyraża również Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR). Jego zdaniem, potrzebne są gruntowne zmiany w ustawie, aby umożliwić skuteczne oddłużenie rolnikom, zwłaszcza tym, którzy już znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

System oddłużania rolników praktycznie nie funkcjonuje

Z danych KOWR wynika, że w ciągu roku 2023 wpłynęło jedynie 17 wniosków o przejęcie długu, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z 2019 rokiem, gdy było to 89 wniosków. Zjawisko to może być związane z obawami wierzycieli przed utratą możliwości odzyskania długów w przypadku rezygnacji z procedur komorniczych.

Grzegorz Brodziak, rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rolnej, podkreśla, że system oddłużania rolników praktycznie nie funkcjonuje, a KOWR przejął zadłużenie tylko niewielu gospodarstw. W jego ocenie, konieczna jest większa aktywność Ośrodka, a także zatrudnienie doświadczonych specjalistów.

Wielu ekspertów, w tym Adrian Parol, doradca restrukturyzacyjny, sugeruje, że konieczna jest restrukturyzacja systemu pomocy rolnikom. Potrzebne są także zmiany w polityce rolnej, obejmujące stworzenie odpowiednich warunków rozwoju dla gospodarstw rolnych.

Rolnikom potrzebne jest skuteczne doradztwo z zakresu prawa i ekonomii

Warto zauważyć, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w latach 2017-2023 umorzyła 232 zobowiązania finansowe na łączną kwotę ponad 57 mln zł. Jednak, jak podkreśla Paweł Wojcieszak, dyrektor Biura Prasowego ARiMR, istniejące mechanizmy wymagają zmian prawnych, a rolnikom potrzebne jest skuteczne doradztwo z zakresu prawa i ekonomii.

Ostatecznie, zdaniem uczestników dyskusji, droga do odbudowy rolnictwa wymaga kompleksowego podejścia, uwzględniającego zmiany w systemie wsparcia, polityce rolnej oraz skuteczne doradztwo indywidualne dla zadłużonych rolników.

“Widzę potrzebę zmiany polityki rolnej. Niezbędne jest stworzenie prawidłowych warunków rozwoju dla towarowych gospodarstw, będących w stanie sprostać nadchodzącym wyzwaniom, mogących skutecznie i racjonalnie absorbować fundusze unijne skierowane na podnoszenie swojego poziomu technologicznego, posiadających potencjał do wchodzenia w profesjonalną kooperację z innymi gospodarstwami i podmiotami w całym łańcuchu produkcji żywności. To prowadziłoby do wzmocnienia potencjału wytwórczego i ich pozycji w łańcuchu dostaw. W ten sposób likwidowalibyśmy stopniowo przyczyny wpadania gospodarstw w problem zadłużenia i zmniejszali skalę przyczyn problemów, a nie skupiali się na rozwiązywaniu ich skutków. To są zmiany strukturalne, wymagające strategii rozpisanej na lata, a nie tylko na kilka miesięcy” – podsumowuje rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rolnej.


źródło: MondayNews Polska

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x