czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Jest coraz gorzej. Zadłużony rolnik zalega ze spłatą zobowiązań średnio już ponad 2,5 roku

spot_img

Spirala zadłużenia i fala bankructw w rolnictwie przybiera na sile. Na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku liczba rolników- przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Długów spadła o prawie 4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, liczba dłużników związanych z rolnictwem zmniejszyła się o ponad 2%. Jednak dane wskazują, że zadłużenie tych grup wzrosło o 5,8% i 0,2%. Średnie kwoty długów zanotowały roczny wzrost o 10% i blisko 2,5%. Eksperci prognozują, że rolnicy mogą napotykać jeszcze większe trudności finansowe.

Mniej dłużników, ale za to są większe kwoty 

Pod koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku zanotowano spadek liczby rolników-dłużników według danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Pomimo tego, obserwowano wzrost średnich kwot zadłużenia, co może wskazywać na skoncentrowane trudności w wybranych obszarach produkcji rolniczej. Według ekspertów, wsparcie finansowe związane z COVID-19 czy wojną mogło złagodzić presję na zaciąganie kredytów.

Niemniej jednak, problemy finansowe rolników pozostają istotne, zwłaszcza w małych gospodarstwach, gdzie sytuacja może być trudniejsza do przewidzenia z uwagi na zmienne warunki rynkowe, w tym geopolityczne. Dane z rejestrów mogą jednak nie odzwierciedlać pełni rzeczywistych problemów finansowych rolników, którzy często borykają się z nieopłacalną produkcją i ryzykami rynkowymi. Zadłużenie rolników wzrosło o 5,8%, osiągając blisko 274 mln zł na koniec trzeciego kwartału ub.r.

Długi pod lupą i wizja problemów

Pod koniec września ubiegłego roku średnie zadłużenie rolników- przedsiębiorców zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) wzrosło o 10%, osiągając 73,4 tys. zł w porównaniu do 66,7 tys. zł rok wcześniej. Podobny trend zanotowano w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, gdzie średnia kwota zaległości w kategorii uprawy roli, hodowli zwierząt i usług rolniczych wzrosła rdr. o 2,4%, osiągając 329,9 tys. zł na koniec trzeciego kwartału ub.r. Dr inż. Agnieszka Ginter z Wydziału Nauk Rolniczych na Uniwersytecie w Siedlcach zwraca uwagę na wzrost kosztów produkcji, wpływający na nominalne zwiększenie zadłużenia mimo spadku liczby zarejestrowanych dłużników.

Dane KRD wskazują również na wydłużenie się okresu zwłoki w spłacie zobowiązań, co sugeruje brak płynności finansowej producentów rolnych. Sytuacja ta może prowadzić do spiralnego wzrostu zadłużenia, szczególnie w obliczu prognozowanej poprawy koniunktury. Ekspertka nie jest optymistyczna co do perspektyw rolnictwa, przewidując zwiększenie długów i trudności w spłacie zobowiązań. Wskazuje także na konieczność systemowego podejścia w naprawianiu trudnych sytuacji w rolnictwie, apelując o działania rządu, takie jak programy ochrony przed wahaniami cen skupu produktów rolnych i dostępem do finansowania wspieranego przez państwo.

źródło: Monday News

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x