wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Rosja i Chiny podpisały olbrzymi kontrakt na dostawy zboża

spot_img

Rosja i Chiny podpisały kontrakt na dostawy zboża o wartości około 25,7 miliarda dolarów, powiedziała agencji TASS liderka inicjatywy New Overland Grain Corridor Karen Ovsepyan.

Podpisaliśmy dziś jeden z największych kontraktów w historii Rosji i Chin na prawie 2,5 biliona rubli (25,7 miliarda dolarów) na dostawy zbóż, roślin strączkowych i nasion oleistych na 70 mln ton w ciągu 12 lat” – powiedziała.

Według niej wkrótce zostanie uruchomiona inicjatywa nowego korytarza „Na przełomie listopada i grudnia na spotkaniu szefów rządów Rosji i Chin zostanie podpisane międzyrządowe porozumienie w sprawie tej inicjatywy” – powiedziała.

Dzięki terminalowi zbożowemu Zabajkał nowa inicjatywa zwiększy eksport rosyjskiego zboża do Chin do 8 mln ton, a w przyszłości wraz z budową nowej infrastruktury wzrośnie do 16 mln ton (rocznie).

Rekordowe zbiory zbóż

W ciągu ostatnich kilku lat Rosja zacieśniła stosunki z Chinami, a w tym tygodniu rosyjski prezydent Władimir Putin składa wizytę w Chinach, aby porozmawiać z chińskim prezydentem Xi Jingpingiem na temat handlu i innych kwestii. Należy przypomnieć, że Rosja ma za sobą rekordowe zbiory zbóż, po których w sezonie 2022/2023 kraj ten wyeksportował 60 mln ton zbóż.

Największy eksporter pszenicy na świecie

Wraz z inwazją na Ukrainę, która ograniczyła ukraińskie dostawy zboża, Rosja umocniła swoją pozycję największego eksportera pszenicy na świecie. Szacuje się, że w sezonie 2022/2023 rosyjski eksport samej pszenicy sięgnął 47 mln ton i oczekuje się (raport USDA), że w bieżącym sezonie eksport pszenicy wyniesie rekordowe 50 mln ton.

Choć Chiny dążą do samowystarczalności w zakresie produkcji zbóż i nasion oleistych, nadal są zdecydowanie największym importerem tych produktów, zwłaszcza soi i kukurydzy.

Źródło: TASS, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x