niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Czyżby bolesne urealnienie cen paliw miało obciążyć dopiero nowy rząd?

spot_img

Wybory parlamentarne już za nami, a ceny na niektórych stacjach PKN Orlen nawet symbolicznie spadły. Być może urealnienie cen na krajowym rynku nastąpi dopiero po przejęciu władzy przez nowy rząd. W cenniku hurtowym państwowego koncernu wyjątkowo niskie ceny pozostają od czterech tygodni, ale nie wszyscy detaliści i hurtownicy mają dostęp do tego źródła. Prywatne stacje wykorzystują pojawiające się braki paliwa w sieci Orlen i podniosły ceny znacznie powyżej poziomu 6 zł/l.

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 18-go października 2023, cena średnia netto diesla i benzyny wzrosła o skromne 2-3 grosze na litrze. Był to czwarty tydzień z rzędu z jedynie kosmetycznymi zmianami. W skali września benzyna potaniała jednak o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Niestety, tak tanio mogą zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w sierpniu ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcu ceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 47 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 1,28 l za litr (bez VAT).

Za nami 4 tydzień stabilizacji w cenniku hurtowym PKN Orlen po serii gwałtownych obniżek. W konsekwencji ceny obu głównych paliw są najniższe w UE, mimo utrzymujących się na bardzo wysokim poziomie notowań ropy.

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol.pl w połowie 42-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,05 zł/l i 6,09 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki spadła o 2 grosze w skali tygodnia, a cena średnia diesla zmniejszyła się o 5 groszy. W tym samym czasie LPG podrożał średnio o 6 groszy do 3,09 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 18-10-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 6,69 zł/l (-3 gr/l);
• Pb95: 6,05 zł/l (-2 gr/l);

• ON: 6,09 zł/l (-5 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l (+6 gr/l).

Po wrześniowych obniżkach ceny krajowe bardzo mocno odbiegają od cen u naszych unijnych sąsiadów. Porównanie z 16-go października pokazuje, że diesel był wtedy średnio droższy w Niemczech o 47eurocentów (ok. 2,11 zł/l), a Pb95 o 52 eurocenty (2,33 zł/l).

Ceny paliw w kraju:

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN

Dzięki sztucznie zaniżonym cenom paliwa są na razie dużo tańsze w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 25% mniej niż przed rokiem, a cena Pb95 jest o 13% niższa w skali roku.

Jeśli jednak dołożymy do obecnych poziomów 1,1-1,3 zł/l (o tyle więcej kosztują paliwa w Czechach i na Słowacji), to okaże się, że benzyna byłaby już droższa, iż przed rokiem. Dokładnie rok temu diesel zaliczył na stacjach swoje historyczne maksimum ceny średniej – 8,08 zł/l.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie

W połowie 42-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 22 gr/l (29 gr/l tydzień wcześniej) i 19 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 22 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Aktualnie powyższe wyliczenia mają sens jedynie dla stacji, które zaopatrują się w Orlenie. Pozostałe stacje zmuszone są sprzedawać paliwa często poniżej kosztów zakupu.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi po ok. 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 15 gr/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x