czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Międzyplony w praktyce – jedyny taki festiwal w Polsce

spot_img

Pierwszy i jedyny w kraju Festiwal Poplonów PLON FEST wzbudził spore zainteresowanie wśród rolników zainteresowanych właściwym doborem gatunków roślin poplonowych. W Miłoszycach zaprezentowano szeroką paletę międzyplonów, które wpisują się także w ideę rolnictwa węglowego.

Unikatowe wydarzenie

Festiwal Poplonów zorganizowany przez firmę e-Agronom we współpracy z Nasiona Wronkowski, to pierwsza tego typu impreza polowa w Polsce, która odbyła się 12 października na polach w Miłoszycach (woj. dolnośląskie) należących do Grzegorza Kity. Organizatorzy podczas prezentacji i licznych dyskusji poruszyli najważniejsze kwestie oraz korzyści płynące z wysiewu międzyplonów, obalając przy tym wiele powszechnych mitów. Nie zabrakło także praktycznej części polowej.

Częste zmuszanie rolników do międzyplonów poprzez programy rolnośrodowiskowe i EFA przyniosło wiele negatywów i mitów. My chcemy je obalić i przeskoczyć przez tą barierę. Chcemy „odczarować” międzyplony. – mówił Radosław Zalewski, ekspert e-Agronom. 

Jedyny swego rodzaju festiwal w Polsce zorganizowała firma e-Agronom we współpracy z Nasiona Wronkowski. fot. M.Piśny

Międzyplony ważną częścią rolnictwa

Bagatelizowane, a wręcz niechciane – międzyplony przez wiele lat w polskim rolnictwie nie odgrywały znaczącej roli. Obecnie widać jednak duży postęp, szczególnie w świadomości gospodarzy, a pozytywów jest wiele. Międzyplony to doskonałe źródło węgla organicznego, którego obecnie w polskich glebach jest od 0,5-1%. Chcąc podnieść zawartość próchnicy w glebie o jeden punkt procentowy potrzeba wprowadzić aż 30 ton materii organicznej do gleby.

Materia organiczna wpływa także istotnie na elementy agrotechniki. Uregulowana struktura gleby pozwala na oszczędności w paliwie, elementach roboczych, ale także w materiale siewnym. Korzyści płyną również w postaci zatrzymania wymywanych składników pokarmowych oraz wody. Poszczególne gatunki roślin poplonowych charakteryzują się także zdolnością odblokowywania uwstecznionego fosforu.

W skład wielu kompozycji wchodzą rośliny bobowate, które wiążą cenny azot z powietrza. Bioróżnorodność ubogacają także gatunki z mało znanych rodzin, jak na przykład olejarka abisyńska z astrowatych. 

Turbo Trio to doskonały międzyplon ozimy skomponowany z cenionych gatunków roślin. fot. M.Piśny

Bogate portfolio

Sprawdzony materiał siewny o wysokiej jakości to podstawa nie tylko w powszechnych gatunkach uprawnych, ale i również międzyplonach. Odpowiednio skomponowana mieszanka z nasion kwalifikowanych to klucz do sukcesu. Wronkowski Nasiona wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku stworzył szerokie portfolio mieszanek dostosowanych do wielu potrzeb. Całość oferty pojawiła się w Miłoszycach, gdzie Remigiusz Waligóra podczas sesji polowej omawiał szczegółowo walory każdej z nich.

Jedną z ciekawych propozycji jest mieszanka fitosanitarna, która ogranicza występowanie mątwika w glebie nawet do 30%. Jak podkreślał przedstawiciel gorczyca gorczycy nierówna.

Nie każda gorczyca jest mątwikobójcza. Stare odmiany mogą przynieść efekt odwrotny i zwiększyć populacje szkodnika w glebie. W naszych mieszankach znajdują się najnowsze odmiany, które dają pewność w walce z nicieniami. – podkreślał Remigiusz Waligóra z firmy Wronkowski Nasiona.

Kolejną ciekawą propozycją na międzyplon ozimy jest Turbo Trio – kompozycja życicy wielokwiatowej, wyki ozimej i koniczyny inkarnatki. Mieszanka przyczynia się do utrzymania żyzności gleby, a za sprawą motylkowych i trawy prowadzi do poprawy właściwości strukturotwórczych gleby. Dodatkowym atutem jest jej popularne wykorzystanie w celach paszowych. Turbo Trio ogranicza erozję wodną i wietrzną nawet w 30%. 

Na wydarzenie przybili także goście z zagranicy, z którymi można było wymienić wiele cennych uwag i spostrzeżeń. fot. M.Piśny

Najpowszechniejsze są natomiast gatunki jare, dlatego nie dziwi ich duży udział w mieszankach, oprócz często uprawianej gorczycy, znajdziemy gatunki takie jak facelia, wyka, seradela czy gryka. Wiele z mieszanek można wysiewać już w ilości 15 kg/ha, co pozwala uzyskać wymierny efekt przy niskich nakładach finansowych. Na dowód kilka kompozycji zostało wysianych w różnych normach, wykonano także różne terminy siewów, aby móc wizualnie ocenić stan i wygląd. 

Zaprezentowaliśmy wiele kompozycji, ale i wariantów – w gęstości czy terminie siewu, tak aby zwizualizować oczekiwania rolników – mówił Remigiusz Waligóra.

Szczególną uwagę przykuło natomiast jedno z ostatnich poletek, które znacznie różniło się od pozostałych. Słaba kondycja spowodowana była niską obsadą i kiepskim turgorem roślin, a to za sprawą nasion, które zostały zakupione z niepewnych źródeł. Doświadczenie miało pokazać jak ważny jest materiał siewny.

Ideą Festiwalu Polonów jest pokazanie jak ważna jest jakość. Spotkaliśmy się w gronie ludzi, którzy są tego świadomi. Profesjonalne firmy produkujące mieszanki zderzają się z dużym problemem. Większość nasion kupowana jest przez rolników na portalach ogłoszeniowych. Mieszanki poplonowe muszą charakteryzować się najwyższą jakością, w tym wysokim kiełkowaniem oraz być wolne od gatunków obcych, a ich odpowiednia kompozycja zapobiega także rozwarstwianiu się nasion w zbiorniku siewnika – podkreślał Remigiusz Waligóra z Nasiona Wronkowski.

Rolnictwo węglowe z e-Agronom

Międzyplony to korzyści dla gleby, ale również dla rolnika, który w wyniku swoich działań może uzyskać dodatkowy dochód. Jeden hektar międzyplonów, który podczas wegetacji pobiera dwutlenek węgla może w ramach programu węglowego przynieść dodatkowo nawet 360 zł. Związany węgiel stanowi 58% materii organicznej pozostawionej w glebie. Kolejne 500 zł można pozyskać w ramach ekoschematów. Rolnictwo węglowe w kolejnych latach będzie działaniem coraz popularniejszym m.in ze względu na działania prośrodowiskowe Unii Europejskiej.

Już teraz firma e-Agronom współpracuje w ramach programu rolnictwa węglowego z ponad 200 rolnikami, a zainteresowanie szybko rośnie. Kredyty węglowe to korzyść obopólna, nabywca certyfikatów, dzięki działaniom gospodarzy redukuje emisje zmniejszając przy tym ślad węglowy. 

Warto porównywać i szukać dla siebie odpowiednich rozwiązań. Nasza firma doradza i wspiera rolników w tych działaniach i pozwala uzyskać dodatkowe dochody – mówił Radosław Zalewski z firmy e-Agronom.

Prof. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omawiał profil glebowy w Miłoszycach. fot. M.Piśny

Co w glebie piszczy?

Na zaproszenie organizatorów swój wykład wygłosił prof. UPP dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Specjalista z zakresu uprawy roli podkreślał podczas prelekcji, jak również w części polowej, jak cenne i istotne są międzyplony w produkcji roślinnej. Przy odkrywce glebowej omówił procesy zachodzące w naszym miejscu pracy, podkreślając przy tym jak istotna jest ingerencja uprawowa wykonywana podczas prac polowych.

– Zachęcam, aby wykonywać u siebie odkrywkę glebową. Warto ją zrobić, aby widzieć jak nasza gleba wygląda – mówił Tomasz Piechota z UP w Poznaniu.

Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x