wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Chcesz się zbadać? Pomoże Ci w tym ARIMR!

spot_img

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z Ministerstwem Zdrowia zaangażowała się w działania informacyjno-edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną oraz programy dotyczące tego zakresu wśród mieszkańców obszarów wiejskich. 23 listopada 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia podpisany został list intencyjny dotyczący prowadzenia działań informacyjnych w ramach akcji „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów”. Na czym będzie polegał program?

zdj:MRIRW

Pracownicy ARIMR mają służyć pomocą

Henryk Kowalczyk podczas konferencji argumentował stworzenie mechanizmu pomocy zdrowotnej brakiem obowiązkowych badań okresowych rolników, tak jak to jest w przypadku przedstawicieli innych zawodów.

“Nikt nie ma większego dostępu do rolników niż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdyż prawie każdy rolnik jest beneficjentem płatności bezpośrednich. Dlatego powstał pomysł, aby poprzez struktury agencji docierać do rolników i zachęcać do badań profilaktycznych – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

Celem ARiMR jest zapewnienie pomocy rolnikom przy wypełnianiu ankiety on-line i wygenerowaniu e-skierowania oraz wskazanie placówki wykonującej badania. Pracownicy ARIMR będą także informować Beneficjentów o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus oraz innych programach profilaktycznych.

Profilaktyka zdrowia. Widać dysproporcję między wsią, a miastem

Adam Niedzielski zwrócił uwagę na statystyki. Widać w nich dysproporcje między stanem zdrowia – regularnością wizyt u specjalistów, wykrywalnością chorób – na wsi i w mieście. Wspólnie realizowana akcja ma przyczynić się zwiększenia dostępności placówek medycznych i upowszechnienia specjalistycznej diagnostyki tam, gdzie jest to potrzebne

“W tym celu będziemy wykorzystywać potencjał administracyjny placówek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, których pracownicy mają stały kontakt z mieszkańcami wsi” – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dla kogo będzie kierowana pomoc?

Sztandarowym programem przedsięwzięcia jest Profilaktyka 40 PLUS. Umożliwia on osobom po 40. roku życia wykonanie darmowych badań, które obejmują pakiet dla kobiet, mężczyzn i tzw. pakiet wspólny. Zainteresowane osoby otrzymają jednorazowy dostęp do pakietu obejmującego 15 rodzajów badań diagnostycznych finansowanych przez NFZ. Badania dostępne w ramach pakietu różnią się w zależności od płci oraz odpowiedzi udzielonych w ankiecie kwalifikującej do programu.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

 1. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
 2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 3. stężenie glukozy we krwi;
 4. AlAT, AspAT, GGTP;
 5. poziom kreatyniny we krwi;
 6. badanie ogólne moczu;
 7. poziom kwasu moczowego we krwi;
 8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

 1. morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
 2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 3. stężenie glukozy we krwi;
 4. AlAT, AspAT, GGTP;
 5. poziom kreatyniny we krwi;
 6. badanie ogólne moczu;
 7. poziom kwasu moczowego we krwi;
 8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
 9. PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

 1. pomiar ciśnienia tętniczego;
 2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

Ankieta dostępna jest:

 • za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 – (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora).
 • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) pod linkiem https://pacjent.gov.pl/, logowanie we własnym zakresie – wersja pełna ankiety.
 • lub w Punkcie Informacyjnym ARiMR w Biurach Powiatowych oraz Oddziałach Regionalnych korzystając z pomocy pracowników, którzy wesprą zainteresowanych  Rolników przy wypełnieniu ankiety.

Gdzie będzie można się przebadać?

Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system. Zatem każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o realizację programu pilotażowego.Szczegóły akcji znajdziesz TUTAJ.

źródło:gov.pl

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x