środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wycena unijnej pszenicy najniższa od września 2021 roku

spot_img

Na giełdzie w Paryżu kontrakty na zboża zaliczyły w czwartek (27.03.2023) nowe kilkunastomiesięczne minima, a trend spadkowy (coraz niższe górki i dołki na wykresie) trwa w najlepsze.

Na unijnym rynku utrzymuje się duża podaż zbóż i rzepaku, a ceny dostosowują się do cen światowych. Na giełdzie Matif kukurydza jest teraz najtańsza od stycznia 2022, a pszenica od września 2021 roku. Rzepak konsoliduje się w okolicy najniższych poziomów od połowy 2021 roku.

Warto przypomnieć, że o ile kierunek importu z Ukrainy został lekko wyhamowany, to przecież ciągle kraje UE sprowadzają masowo kukurydzę z Brazylii, pszenicę z Wielkiej Brytanii i rzepak z Australii.

Rosja ponownie wstrzymała w czwartek inspekcje statków w cieśninie Bosfor, ale nie zrobiło to większego wrażenia na uczestnikach rynku giełdowego.

Negocjacje ciągle trwają

Negocjacje prowadzone przez ONZ na różnych kierunkach ciągle trwają. Być może Zachód spełni jakieś żądanie Rosji w sprawie ułatwienia handlu nawozami i zbożami rosyjskimi, by Moskwa zgodziła się przedłużyć umowę zbożową po 18-maja.

Aby mieć świadomość dokąd mogą podążać wyceny giełdowe, trzeba przypomnieć gdzie znajdowały się notowania w Paryżu w latach 2014-2020 roku, czyli przed spekulacyjnym wzrostem z czasu wychodzenia z pandemii Covid-19, a potem związanym z wojną.

ZOBACZ TAKŻE: KRIR apeluje o rozszerzenie dopłat dla producentów zbóż. Wykluczonych jest wiele rolników

Notowania unijnych kontraktów z lat 2014 – 2020

  • Pszenica: 150 – 200 eur/t;
  • Kukurydza: 130 – 200 eur/t;
  • Rzepak: 300 – 420 eur/t.

Notowania pszenicy w Paryżu

Na giełdzie w Chicago wyceny kukurydzy, soi i pszenicy spadały w czwartek pod wpływem małego zainteresowania importerów zakupami w USA.

W czwartek Chiny, drugi raz w tym tygodniu, anulowały wręcz wcześniejszy duży zakup amerykańskiej kukurydzy i praktycznie nie kupują soi. Państwo Środka przerzuciło się z zakupami soi do Brazylii, gdzie rekordowe zbiory się właśnie kończą, a kukurydzę ciągle importuje z Ukrainy. Na rynku pszenicy trwa dominacja tanich dostaw z Rosji.

Dodatkowa presja spadkowa

Z powodu opadów na dotkniętych suszą zasiewach pszenicy ozimej w USA i rosnących perspektyw produkcji zbóż w 2024 roku występuje presja spadkowa. W środę StatCan zapowiedział wzrost areału krajowej pszenicy do poziomu najwyższego od ponad 20 lat i lekki wzrost upraw rzepaku.

W Chicago fundusze hedgingowe sprzedały  w czwartek netto 18 tys. kontraktów kukurydzy 5 tys. soi i 4 tys. pszenicy.

Zamknięcie czwartkowej sesji – 27.04.2023:

Źródło: ewgt, Euronext-Paryż, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x