sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

KRIR apeluje o rozszerzenie dopłat dla producentów zbóż. Wykluczonych jest wiele rolników

spot_img

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozszerzenie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku tworzenia się rynku dla produktów spożywczych z Ukrainy. W liście do ministra, KRIR zaapelowała o uwzględnienie w programie wsparcia rolników, którzy sprzedali zboże podmiotom, które nie prowadzą działalności związanej z obrotem, skupem lub przetwórstwem zbóż. Tacy rolnicy nie będą mogli ubiegać się o dopłaty do zbóż, które zostały zapowiedziane przez rząd.

KRIR apeluje o rozszerzenie pomocy dla producentów zbóż. Wykluczonych jest wiele rolników

Dopłaty dla zbóż 2023

Obecnie, w trwającym naborze na dopłaty do zbóż, producenci rolni mogą starać się o wsparcie, jeśli przedłożą oświadczenie, że sprzedali pszenicę lub kukurydzę podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 15 kwietnia 2023 r. i do złożonego wniosku dołączą stosowne kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające taką sprzedaż.

Rozszerzenie dopłat do zbóż dla szerszej grupy producentów

Jednak w praktyce wielu rolników sprzedaje zboże nie tylko do firm zajmujących się przetwórstwem i obrotem zbożowym, ale również do hodowców drobiu i trzody chlewnej oraz producentów mięsa drobiowego i jaj. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, takie sprzedaże nie kwalifikują się do otrzymania dopłat.  Również rolnicy, którzy sprzedawali w ramach handlu bezpośredniego na targowiskach nie będą mogli otrzymać pomocy.

KRIR postuluje więc rozszerzenie grupy producentów rolnych, którzy będą mogli ubiegać się o dopłaty do zbóż o rolników którzy sprzedali zboże podmiotom które w PKD nie mają wpisanego kodu przetwórstwa lub handlu zbożem, w szczególności hodowców drobiu i producentów mięsa drobiowego, jaj, hodowców trzody chlewnej i producentów wieprzowiny.

Rolnicy potrzebują wsparcia, aby przetrwać na rynku

Samorząd rolniczy postuluje również rozszerzenie zakresu pomocy o inne produkty rolne, których producenci ponieśli straty w wyniku powstania rynku dla produktów spożywczych z Ukrainy. W liście do ministra, KRIR podkreśla, że rolnicy potrzebują wsparcia, aby przetrwać na rynku i kontynuować swoją działalność.

W kontekście obecnych trudności na rynku produktów rolnych, postulaty Krajowej Rady Izb Rolniczych wydają się nie tylko uzasadnione, ale wręcz niezbędne.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x