środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Nowa interpretacja normy GAEC 7: kontrola zmianowania będzie prowadzona dopiero od 2024 r. 

spot_img

Ostatnie lata były i są dla rolników pełne wyzwań wynikających z coraz bardziej rygorystycznych regulacji i norm związanych z produkcją rolno-spożywczą. Jedną z nich jest norma GAEC 7, która nakłada na nich obowiązek prowadzenia zmianowania. Jej interpretacja budziła wiele kontrowersji, jednak właśnie nadeszło małe pokrzepienie dla rolników. Realizacja normy oczywiście będzie kontrolowana, jednak dopiero od 2024 r.

GAEC 7 – wypracowano nową interpretację normy

Od początku roku 2023 w rolnictwie obowiązuje wzmocniona warunkowość, która jest warunkiem do otrzymania płatności bezpośrednich. Normy GAEC (tzw. Dobre Warunki Rolnicze i Środowiskowe) regulują wiele kwestii związanych z produkcją rolną, w tym zmianowanie upraw. Norma GAEC 7 mówi między innymi o tym, że we wszystkich gospodarstwach rolnych taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata. Pojawiło się jednak pytanie, od kiedy liczymy te 3 lata.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podało, że lata należy liczyć wstecz, co wywołało wiele kontrowersji i pytań ze strony rolników i doradców rolnych. Jednakże wczoraj MRiRW wydało komunikat, że razem z Komisją Europejską wypracowano nowe stanowisko dla interpretacji normy GAEC 7, a dokładnie tego zapisu dotyczącego zmianowania upraw.

Norma GAEC 7: Kontola zmianowania upraw dopiero od 2024 r

Zgodnie z nową interpretacją, dopiero od 2024 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie weryfikować, czy na co najmniej 40% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie prowadzona jest inna uprawa w porównaniu z rokiem 2023, oraz czy na całej powierzchni gruntów ornych taka sama uprawa nie jest prowadzona dłużej niż 3 lata, począwszy od roku 2023. To oznacza, że w 2026 roku nie będzie już możliwości prowadzenia tej samej uprawy w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa.

Jednocześnie, zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat wsiewkę lub międzyplon ozimy bądź międzyplon ścierniskowy. 

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x