sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rząd ignoruje kluczowy sektor rolnictwa. Branża wzywa do natychmiastowej interwencji!

spot_img

Nie tylko KRIR apeluje o zmianę ws. dopłat do zbóż. W środę, organizacje drobiarskie złożyły pismo do ministra rolnictwa, w którym apelują o to, aby hodowcy drobiu zostali uznani za podmioty skupujące zboże. Bez takiej zmiany, rolnicy, którzy sprzedają zboże bezpośrednio hodowcom, nie są uprawnieni do otrzymania wsparcia ze strony państwa. 

Wystartowały dopłaty do materiału siewnego!

Dopłaty do zbóż 2023 – wykluczające rozporządzenie 

Rada Ministrów wydała dwa rozporządzenia dotyczące pomocy dla rolników, których celem jest wsparcie producentów zbóż i nasion roślin oleistych w związku ze spadkiem cen na rynku produktów rolnych związanych z importem z Ukrainy dotkniętej wojną spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej. Mowa tutaj o dopłatach do zbóż.

Jednym z warunków otrzymania wsparcia jest udokumentowanie sprzedaży produktów rolnych objętych pomocą podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Jednak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedzialna za realizację zadań związanych z pomocą, nie uznaje za takie podmioty rolników prowadzących produkcję zwierzęcą, w tym hodowców drobiu, którzy skupują zboża i nasiona roślin oleistych celem ich wykorzystania na paszę.

Obecne zapisy dopłat do zbóż zagrażają kryzysem w produkcji zwierzęcej

W efekcie rolnicy – producenci zbóż, ze zrozumiałych względów, już teraz wstrzymują się ze sprzedażą swoich plonów hodowcom drobiu lub też domagają się ceny znacznie wyższej od rynkowej, bo podwyższonej o kwotę niemożliwej do uzyskania z ARiMR dopłaty. Prowadzi to do nierówności w zakresie podmiotów skupujących zboża i grozi poważnym kryzysem dla rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą. Zwracają uwagę na fakt, że skup zbóż dokonywany przez hodowców drobiu i pozostałych rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą stanowi bardzo istotną część krajowego skupu zbóż.

Sygnatariusze apelują o pilną interwencję i doprowadzenie do uwzględnienia rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą, w szczególności hodowców drobiu, jako podmiotów skupujących zboża i nasiona roślin oleistych objęte pomocą w ramach Rozporządzeń, aby uniknąć dramatycznych skutków dla hodowców i sprzecznego z celem Rozporządzeń efektu.

źródło: drobiarze.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x