poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Wskaźnik rocznego tempa inflacji spadł w listopadzie do 6,5%

spot_img

Według wstępnego raportu GUS (z 30.11.2023) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 6,5% (6,6% w październiku) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Jest to kolejny (dziewiąty) miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym 2023 roku. Trzeba jednak zauważyć, że tempo obniżania skali spadku rocznego zmalało do minimum.

Listopadowy (wstępny) wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od ponad dwóch lat. Dane GUS są nawet lepsze od oczekiwań analityków.

Ciągle wysoka baza obniża inflację w skali roku

Spadek tempa rocznej inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ w listopadzie 2022 roku notowaliśmy wzrost cen na poziomie 17,5% w skali roku.

Kolejną przyczyną minimalnego spadku tempa rocznej inflacji były niższe niż rok temu ceny paliw, nawet po ich odbiciu w górę po wyborach parlamentarnych.

Paliwa ciągle tańsze niż przed rokiem

Wstępne dane GUS pokazują, że w skali roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły  w listopadzie o 7,2% r/r, nośników energii wzrosły o 7,9%, ale ceny paliw do prywatnych środków spadły o 5,7%.

Okres stabilizacji cen w skali miesiąca zakończył się już we wrześniu

Złą informacją jest to, że ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 0,7% w ujęciu miesięcznym, po dobiciu o 0,3% w październiku. Skończyła się więc seria, gdy w ujęciu miesięcznym mieliśmy stabilizację, a we wrześniu wręcz deflację (we wrześniu średnie ceny były niższe o 0,4 proc. niż w sierpniu).

W ujęciu miesięcznym, ceny paliw wzrosły aż o 8,8%, żywności i napojów bezalkoholowych o 0,8%, ale nośniki energii potaniały o symboliczne 0,1% w porównaniu do października.

Źródło: GUS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x