sobota, 24 lutego, 2024

Wskaźnik rocznego tempa inflacji spadł w grudniu do 6,1%

spot_img

Według wstępnego raportu GUS (z 05.01.2024) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 6,1% (6,6% w listopadzie) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Jest to kolejny (dziesiąty) miesiąc bez wzrostu rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym 2023 roku. Trzeba jednak zauważyć, że tempo obniżania skali spadku rocznego zmalało do minimum.

Grudniowy (wstępny) wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od września 2021 roku, a dane GUS są lepsze od oczekiwań analityków.

Ciągle wysoka baza obniża inflację w skali roku

Spadek tempa rocznej inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ w grudniu 2022 roku notowaliśmy wzrost cen na poziomie 16,6% w skali roku.

Kolejną przyczyną spadku tempa rocznej inflacji były niższe niż rok temu ceny paliw, nawet po ich odbiciu w górę po wyborach parlamentarnych.

Paliwa tańsze niż przed rokiem

Wstępne dane GUS pokazują, że w skali roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły  w grudniu o 5,9% r/r, nośników energii wzrosły o 9,8%, ale ceny paliw do prywatnych środków spadły o 6,0%.

Okres stabilizacji cen w skali miesiąca zakończył się już we wrześniu

Złą informacją jest to, że ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym, po dobiciu o 0,7% w listopadzie. Skończyła się więc seria, gdy w ujęciu miesięcznym mieliśmy stabilizację, a we wrześniu wręcz deflację (we wrześniu średnie ceny były niższe o 0,4 proc. niż w sierpniu).

W ujęciu miesięcznym, ceny paliw spadły o 1,8%, nośniki energii potaniały o 0,3% w porównaniu do listopada, ale żywność i napoje bezalkoholowe były o 0,2% droższe.

Źródło: GUS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x