piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

W tym roku powinna wzrosnąć produkcja słonecznika w UE i na Ukrainie

spot_img

W majowej prognozie USDA światowa produkcja słonecznika w sezonie 2023/24 pozostawiona została na wysokim poziomie 54,8 mln ton (+3,9% r/r).

W śród największych producentów nasion słonecznika są: Rosja – 17,1 mln ton (+5% r/r), Ukraina z wynikiem 14,5 mln ton (+19,% r/r) i UE – 10,0 mln ton (+7% r/r). Warto przypomnieć, że przed agresją Rosji to Ukraina była liderem światowym w produkcji słonecznika.

Produkcja, areał i plony słonecznika na Ukrainie:

Dzięki nieco większemu areałowi wzrosnąć powinna produkcja słonecznika w nowym sezonie

W sezonie 2024/25 światowe zbiory słonecznika mogą wzrosnąć do 55,4 mln ton (+1,1% r/r) dzięki lepszym oczekiwaniom produkcji w UE (z 10 do 10,9 mln ton) i na Ukrainie (z 14,5 do 14,7 mln ton).

Większe globalne zbiory słonecznika mają być efektem większego areału zasiewów w UE (również wyższych plonów) i na Ukrainie.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x