niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

W hurcie cena diesla jest już wyraźnie niższa od benzyny

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 19-go kwietnia 2024, cena netto Pb95wzrosła o 7 groszy (-5 gr tydzień wcześniej) i sięga 5,33 zł/l (bez VAT). W tym samym czasie diesel podrożał o 2 grosze na litrze (-12 gr tydzień wcześniej) do 5,24 zł/l (bez VAT). W konsekwencji cena hurtowa diesla jest już o blisko 10 groszy niższa od benzyny. Co ciekawe, ubiegłotygodniowa przecena na rynku ropy i umocnienie złotego do dolara nie przełożyły się na razie na niższe ceny w hurcie.

Wyceny ropy spadły, a złoty umocnił się do dolara w minionym tygodniu

Notowania ropy falują ostatnio w rytm pojawiających się zagrożeń na linii Izrael – Iran. Wysokie ceny ropy to również efekt ograniczenia mocy przerobowych rosyjskich rafinerii po trafieniach przez ukraińskie drony oraz stałe problemy żeglugowe na Morzu Czerwonym.

Giełdowa wycena ropy Brent zbliżyła się do poziomu 91 usd/b na początku minionego tygodnia (najwyżej od października 2023 roku) po tym jak Iran wystrzelił w kierunku Izraela 300 dronów i rakiet. Na szczęście ceny spadły w drugiej części tygodnia do 87 usd/b, gdy sytuacja na linii Izrael – Iran uspokoiła się, ponieważ odpowiedź Izraela była tylko symboliczna.

Także kurs dolara wobec złotego obniżył się w tym samym czasie. Po wzroście do około 4,11 zł za dolara notowania usd/pln spadły do ok. 4,04 zł za dolara w miniony piątek. Miało to związek z lekkim cofnięcie na rynku eurodolara (zwykle złoty zyskuje gdy dolar się osłabia do euro).

Zmiana relacji cenowej między dieslem, a benzyną to efekt zmian sezonowych

Warto przypomnieć, że w I połowie marca cena diesla spadła odczuwalnie, ponieważ ciepła pogoda ograniczyła popyt na olej opałowy, czyli produkt bliźniaczy do ON. W tym czasie ceny benzyny pozostawały stabilne lub nieco rosły.

Ceny na stacjach PKN Orlen wyznaczają teraz górny pułap dla konkurencji

Wydaje się, że po zmianach w zarządzie PKN Orlen, ceny na stacjach tej sieci należą do najwyższych na danym obszarze terytorialnym i np. w Warszawie oscylują wokół poziomu 7,0 zł/l benzyny 95-oktanów oraz diesla.

Na stacjach paliw cena benzyny i LPG spadła minimalnie w skali tygodnia

Według e-Petrol.pl w połowie 16-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,62 zł/l i 6,69 zł/l. Oznacza to, że cena benzyny spadła o 2 grosze na litrze w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia oleju napędowego nie zmieniła się.

Ceny średnie paliw w detalu: 17-04-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,28 zł/l (-1 gr/l);
• Pb95: 6,62 zł/l (-2 gr/l);

• ON: 6,69 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 2,85 zł/l (-2 gr/l).

Mimo sporego odbicia w tym roku, paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023).

Jednocześnie diesel i benzyna kosztują na stacjach o już tylko ponad 1% (kilka groszy) mniej niż przed rokiem.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Ceny paliw w kraju:

Marże stacji paliw mocno spadły z ubiegłorocznych maksimów zaliczonych w połowie grudnia

W połowie 16 tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga 22 gr/l dla ON (18 gr/l tydzień wcześniej) i 6 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 13 gr/l). Dla porównania, w połowie grudnia analogiczne marże sięgały rekordowe dla 2023 roku: 68 gr/l benzyny i 40 gr/l diesla.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

W skali 2024 roku marża modelowa ze sprzedaży obu głównych paliw (16 gr/l – ON i 19 gr/l – Pb95) jest zbliżona do średniej z poprzedniego roku.

W zakończonym 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 groszy/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Były to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x