czwartek, 30 maja, 2024
spot_imgspot_img

Premier zapowiada odblokowanie przejść granicznych z Ukrainą. Decyzję popiera Izba Zbożowo-Paszowa

spot_img

Premier Donald Tusk zwrócił się w czwartek (18.04) z apelem do rolników, by nie blokowali przejść granicznych z Ukrainą. Zapewnił też, że rząd jest przygotowany „do kolejnych form pomocy dla tych, którzy stracili nie z własnej winy na wojnie Rosji z Ukrainą”.

Koniec blokady na granicy

„Nie sądzę, żeby ktokolwiek przyzwoity w Polsce chciał dzisiaj osłabić Ukrainę, więc na razie liczę na refleksję i na odstąpienie od tej formy protestu” – mówił Tusk, dodając, że służby państwowe będą działać tak, by przejścia graniczne udrożnić.

„Nie sądzę, żeby potrzebne były tu jakieś środki bezpośredniego przymusu, ale liczę tutaj na zrozumienie. Do tej pory rolnicy nie byli w żaden sposób źle traktowani przez policję, przez służby państwowe. Chcę to utrzymać” – zapewnił Tusk.

Za przywróceniem tranzytu opowiada się Polska Izba Zbożowo-Paszowa

Dla Polski wskazane jest utrzymanie blokady w imporcie ukraińskiego zboża, ale tranzyt powinien być dopuszczony, gdy polskie porty będą dysponowały wolnymi możliwościami przeładunkowymi – powiedziała prezes Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej – Monika Piątkowska.

„Dziś byłoby lepiej, gdyby utrzymano blokadę importu zbóż, a jeśli chodzi o tranzyt, moglibyśmy go w pewnym stopniu wdrożyć i w ten sposób pomóc Ukrainie, gdy mamy wolne moce przerobowe w polskich portach” – powiedziała.

Piotrkowska zauważyła, że w pierwszym kwartale 2024 roku polskie porty nie były obciążone w 100%.

„Trzeba stwierdzić, że nasza infrastruktura portowa, podobnie jak infrastruktura kolejowa, jest nieefektywna. Teraz przyszedł czas na jego rozwinięcie. Uważam, że w tym kontekście przespaliśmy ostatnie dwa lata. Rumunia otrzymała środki z Unii Europejskiej i rozbudowuje swoją infrastrukturę, podczas gdy Polska jeszcze tego nie zrobiła” – podkreśliła Piątkowska.

Jest pewna, że Polska powinna pokazać Ukrainie i społeczności międzynarodowej, że chce skutecznie pomagać, ale z drugiej strony twardo bronić interesów polskiego rolnika. Jej zdaniem te dwa cele należy połączyć.

„Im szybciej dojdziemy do porozumienia, im szybciej wypracujemy mechanizmy, tym mniej trudna będzie atmosfera, która może utrudnić szerszą współpracę nie tylko z Ukrainą, ale także na arenie europejskiej” – podsumował prezes Izby.

Protest na granicy w Dorohusku został rozwiązany

Dziś, tj. 22 kwietnia, wójt gminy rozwiązał protest w Dorohusku. Ruch na granicy został przywrócony. Rolnicy mają posprzątać miejsce do 17:30. Oczywiście spotkało się to z niezadowoleniem z ich strony i odwołanie się od dezycji zostało już wysłane do Lublina. Rodzi się pytanie – co dalej?

Źródło: Interfax Ukraina, Polskie Radio Lublin

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x