piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Kukurydza była liderem ubiegłotygodniowych wzrostów notowań w Paryżu

spot_img

Notowania czerwcowej serii kukurydzy zamknęły piątek na najwyższym od trzech miesięcy poziomie – 201,75 eur/t, po wzroście o blisko 4% (7,25 eur/t) w skali tygodnia. W tym samym czasie kukurydza z nowego zbioru (seria na listopad) wyceniana była nieco niżej, bo na 200 eur/t.

Kukurydzy sprzyja spowolnienie unijnego importu ze względu na wyższy kurs dolara. Uczestnicy rynku obserwują sytuację w Ameryce Południowej. Niskie dane na temat oczekiwanej produkcji przedstawione przez CONAB dla Brazylii oraz giełd Rosario i Buenos Aires dla Argentyny zwiększają niepewność. Z drugiej strony USDA ciągle pozostaje przy dużych prognozach zbiorów dla obu głównych producentów kukurydzy i soi. Stara pszenica pnie się w górę, ale kontrakt na nowy zbiór pozostaje stabilny

W skali minionego tygodnia unijna pszenica (seria najbliższa) zyskała 1,5% (3 eur/t) do 206,5 euro za tonę, co jest najwyższym zamknięciem serii od czterech tygodni.

Wycena nowego zbioru pszenicy (termin wrześniowy) jest o kilkanaście eur/t wyższa, ale notowania terminu wrześniowego nie rosną. Wyceny serii na nowy zbiór oscylują od prawie miesiąca wokół 215 eur/t.

Mimo, że ostatnie osłabienie euro jest korzystne dla konkurencyjności unijnych towarów na rynku światowym, to unijny, a zwłaszcza francuski, eksport pszenicy pozostaje w tyle za poprzednim sezonem ze względu na silną konkurencję ze strony Rosji i Ukrainy. Pokazał to ostatni przetarg GASC na którym Egipt kupił 120 tys, ton ukraińskiej pszenicy. Z drugiej strony lekkie wsparcie dla cen widoczne jest w pogarszającym się stanie upraw ozimych i mniejszym areale we Francji.

Rzepak stracił na wartości w ubiegłym tygodniu

Notowania unijnego rzepaku z dostawą w maju spadły w skali tygodnia o 10 euro (-2,2%) do 449 eur/t. Nowy zbiór rzepaku (seria na sierpień) wyceniany był w piątek na zbliżonym poziomie – 449,25 eur/t.

Na uprawy rzepaku negatywnie wpływa (prowzrostowo dla cen) nadmiernie mokra i zimna pogoda w Europie. Ceny giełdowe  nasion w kwietniu nie rosną jednak, a tylko konsolidują się wokół 450 euro/t na giełdzie w Paryżu, ze względu na spadki cen oleju palmowego w Kuala Lumpur oraz oleju sojowego w Chicago. Wzrostowi cen nie sprzyjała też ubiegłotygodniowa korekta spadkowa na rynku ropy.

Okresowe notowania kontraktów giełdowych na zboża i oleiste – zamknięcie z 19.04.2024:

Rzut oka na wykresy unijnych i amerykańskich kontraktów – zamknięcie z 19.04.2024

Kontrakty na pszenicę i kukurydzę:

Kontrakty na rzepak i soję:

Źródło cen: Euronext-Paryż (dawny Matif), CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x