niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Ceny nawozów spadają na rynku światowym. Kiedy rolnicy poczują ulgę w portfelach?

spot_img

Ostatnie tygodnie przyniosły zauważalny spadek cen nawozów azotowych na rynku światowym, zjawisko to zaczyna mieć swoje odzwierciedlenie również na polskim rynku. Co więcej, ceny nawozów fosforowych również wykazują tendencję spadkową, co może oznaczać korzystne zmiany dla rolników.

Ceny nawozów na świecie. Co leży u podstaw spadku cen?

Co jest powodem spadku cen nawozów? Jak informuje niemiecki portal Agrar Heute, głównym powodem załamania cen nawozów azotowych na arenie globalnej był niedawny przetarg indyjski na zakup mocznika. Z ogromnej ilości oferowanych nawozów, Indie zdecydowały się nabyć jedynie część, co spowodowało gwałtowny spadek cen. Analitycy sugerują, że Indie mogą dysponować nadmiarem mocznika, a wysokie oczekiwania co do ceny przyczyniły się do obniżki cen na światowych rynkach. Dodatkowo, doniesienia z Chin wskazują na ponowne zezwolenie na eksport mocznika, co może dodatkowo wpłynąć na presję cenową na rynku światowym.

Czy cena nawozów jeszcze spadną?

Ostatnio ceny siarczanu amonu na rynkach światowych pozostają stabilne, mimo pewnych problemów w sektorze mocznika – tak twierdzą handlowcy. Jednak, podobnie jak w przypadku mocznika, można się spodziewać, że te ceny również zostaną pod wpływem presji. Ceny eksportowe azotanu amonu i saletry amonowo-wapniowej (KAS) na razie nie zmieniają się znacząco, ponieważ sezon w Europie zbliża się do końca, a popyt pozostaje niewielki. Niemniej jednak, spadające ceny mocznika na rynkach światowych mogą wkrótce przynieść istotne zmiany cen także w tych obszarach.

W minionym tygodniu ceny DAP na światowym rynku nadal spadały, szczególnie zauważalne były duże spadki cen DAP w Chinach, a także na amerykańskim rynku nawozów fosforowych. Chociaż globalne zmiany cen najważniejszych nawozów jeszcze nie wpłynęły w pełni na polski rynek, już od kwietnia obserwuje się spadki. Spodziewa się, że ten trend będzie trwał przynajmniej do maja, co prowadzić będzie do obniżenia cen nawozów azotowych i fosforowych także w Polsce.

Aktualne ceny nawozów w Niemczech

W niemieckich portach importowych, w połowie kwietnia ceny nawozów prezentowały różnorodny obraz. Ceny mocznika spadły prawie o 25 euro na tonę w porównaniu do marca, osiągając poziom blisko 440 euro za tonę. W przypadku azotanu amonowo-wapniowego (KAS) zapotrzebowanie cenowe handlowców i importerów pozostało stabilne, utrzymując się na poziomie 307 euro za tonę, co odpowiada cenom z marca. Nawóz płynny, w postaci roztworu azotanu amonu i mocznika (AHL), również utrzymywał swoją cenę na poziomie nieco ponad 300 euro za tonę, co było zgodne z marcowymi cenami. 

Natomiast w przypadku Kornkali, handlowcy zanotowali obniżkę cen o 5 euro w porównaniu z marcem, co oznacza, że cena wynosiła 333 euro za tonę. Europejskie ceny potasu należą do najwyższych na świecie, co sugeruje, że w przyszłości mogą one ulec obniżeniu. Za fosforan dwuamonowy (DAP), uznawany za jeden z najważniejszych nawozów fosforowych używanych przez niemieckich rolników, w tym tygodniu w portach importowych cena wynosiła 645 euro za tonę, co oznaczało spadek o 5 euro w porównaniu z marcem.

źródło: AGRAR HEUTE

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x