poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

USDA podniósł prognozę produkcji i zapasów zbóż w tym sezonie

spot_img

W prognozie z 9-go listopada 2023 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 3  mln ton do 2,799 mld ton oczekiwane światowe zbiory zbóż w trwającym sezonie 2023/24.

Wzrost prognoz dla kukurydzy z nawiązką zrekompensował lekkie cięcie produkcji pszenicy

Lepsze w tym miesiącu prognozy zbiorów ziarna zbóż są konsekwencją znacznie wyższych (niż w październiku) oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy przy tylko lekkiej korekcie w dół prognoz dla pszenicy. Dodatkowo, podaż zbóż wzrosła dzięki wyższym o 6 mln ton zapasom początkowym (zapasy po sezonie 2022/23).

Globalna konsumpcja ziarna zbóż została podniesiona w tym miesiącu o 5,7 mln ton do 2,805 mln ton (+1,2% – r/r). Dzięki korekcie w górę, globalna konsumpcja zbóż powinna przekroczyć lekko poziom produkcji.

ZOBACZ TAKŻE: Ceny diesla i benzyny zaczęły się od siebie oddalać

Wyższe niż oczekiwano wcześniej zapasy

Konsekwencją najnowszych zmian w światowym bilansie zbóż są wyższe o 3,4 mln ton (niż w październiku) zapasy, szacowane na 767,2 mln ton. Mimo obecnej korekty w górę, zapasy zbóż powinny obniżyć się o 6 mln ton w skali roku.

Jednocześnie wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27% (zapasy pokryją ok. 100 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Lepsze prognozy dla rynku zbóż w USA

W listopadowej prognozie podniesiona została produkcja kukurydzy (rekord) oraz oczekiwane zapasy obu zbóż (kukurydza i pszenica) w USA.

Reakcja rynkowa na dane

Amerykańskie i unijne kontrakty giełdowe na kukurydzę i pszenicę zareagowały w czwartek spadkami na publikację najnowszych prognoz USDA.

Źródło: USDA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x