poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie władz Polski i Ukrainy z protestującymi w sprawie blokady przejeść granicznych

spot_img

13 listopada Ministerstwo Rozwoju Gmin, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy odbędzie spotkanie na granicy z przedstawicielami polskich władz i przewoźników w celu odblokowania punktów kontrolnych. Na spotkanie zaproszone jest Ministerstwo Infrastruktury RP, przedstawiciele województw, Dyrekcja Mobilności Komisji Europejskiej, Ambasada Ukrainy w Polsce oraz przewoźnicy. Ministerstwo Odbudowy będzie reprezentował wiceminister Serhij Derkach.

Jednocześnie, jak wynika z rozmów Serhija Derkacha z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafałem Weberem, strona ukraińska rozwiązała już dwie kwestie podnoszone przez polskich kolegów.

Chodzi o uruchomienie pasów dla pustych pojazdów bezpośrednio na punkcie kontrolnym „Jagodzin – Dorohusk” oraz aktualizację funkcjonalności systemu e-Kolejka.

Ponadto polscy koledzy zostali po raz kolejny poproszeni o wypuszczenie pustych pojazdów przez punkt kontrolny „Uhrynów – Dołhobyczów”, gdzie jest odpowiedni pas ruchu. Opcja ta umożliwiłaby skrócenie czasu oczekiwania pustych ciężarówek na przekroczenie granicy.

Protest polskich przewoźników sprawia, że w ciągu ostatniej doby 27 pojazdów mogło przejechać przez największy punkt kontroli towarowej „Jagodzin – Dorohusk” w celu wyjazdu z Ukrainy. W memorandum liczba ta wynosi 680 ciężarówek. Przez punkt kontrolny „Rawa-Ruska – Hrebenne” przejechało 40 pojazdów, memorandum podaje 300 dziennie, „Krakowiec – Korczowa” – pozostało 227 ciężarówek.

Blokada przejść w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej rozpoczęła się w poniedziałek 6 listopada i może potrwać nawet 3 miesiące. Organizatorzy protestu otrzymali oficjalne pozwolenia miejscowych władz.  Powodem działań jest nadmierna konkurencja po liberalizacji transportu międzynarodowego pomiędzy Ukrainą a krajami UE.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, etransport.pl

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x